Читај ми!

Опроштај од Душана Вујовића: Човек који је преокренуо токове економске политике у Србији

Душан Вујовић био је аутор и централна фигура у спровођењу фискалне консолидације у Србији, с правом је истицао да су управо те мере представљале темељ за одржив раст наше привреде, рекао је на комеморацији поводом његове смрти председник Савеза економиста Србије Александар Влаховић.

Влаховић је за Вујовића рекао да је био један од најистакнутијих српских економиста, један од најугледнијих универзитетских професора, и у једном краћем периоду и политичар.

"Био је аутор и централна фигура у спровођењу фискалне консолидације у Србији, с правом је истицао да су управо те мере представљале темељ за одржив раст наше привреде. Он јесте направио снажан преокрет у фискалној политици наше земље", овим речима се Александар Влаховић, председник Савеза економиста Србије, на комеморацији опростио од Душана Вујовића, министра финансија у Влади Србије у периоду од 2014. до 2018. године.

Човек дијалога и раскошног талента

Као дугогодишњи члан Програмског одбора Копаоник бизнис форума, Вујовић је неуморно подстицао дијалог, доприносећи угледу и значају тог скупа, рекао је Влаховић.

Професор Драган Ђуричин, члан Програмског одбора Копаоник бизнис форума, описао га је као човека раскошног талента и широког спектра интересовања.

"Душан је био мој асистент на Економском факулету, колега, пријатељ. Кад је прилазио политици то је било неспретно, кад је критиковао још неспретније. Али желео је да помогне својој земљи кад год је могао", рекао је Ђуричин и подсетио да је прву прилику да се бави политиком добио после 2000. године.

У то време Душан Вујовић радио је у Светској банци, а његов пријатељ и колега Мирољуб Лабус понудио му је место у Влади Србије, присетио се Ђуричин.

"Због обавеза у Светској банци, тада је то одбио. Морам да признам да смо Срђан Богосављевић и ја кумовали томе да 2014. године Душан Вујовић постане део Владе Србије, чак смо били и скептични према том предлогу да прво оде у Министарство привреде. Сећам се да му је Мирољуб Лабус тада рекао: 'Душане, ако желиш да нешто промениш, једина права ствар је да будеш премијер.' Он је 2017. године и прихватио понуду да буде премијер. Кад је предлагао буџет за 2018. годину, био је жестоко нападан од опозиције. То му је тешко падало, долазио је касно код мене на вечеру, а онда смо се дуго шетали да би он ујутру поново ишао у Скупштину да брани буџет. Једно вече рекао ми је да болује од тешке болести. Рекао је тада да иде и на операцију. 'Ја сам прихватио бити премијер', рекао ми је. И морам рећи да му је тешко пало када се то није догодило", рекао је Драган Ђуричин.

Противник животне хармоније

Описујући његов карактер, професор Ђуричин је рекао да је од пријатеља очекивао да се његова непостојаност доживи као примарна врлина, многи његови блиски пријатељи нису разумели његову потребу да стално "излази из ситуације", рекао је Ђуричин. Био је бунтовник, био је против сваке хармоније у животу, инспирацију је тражио у променама.

Живео је на релацији Пожаревац–Дубровник–Београд–Москва–Вашингтон–Кијев, стално се враћајући из места у место, рекао је.

"Сећам се да смо Срђан Богосављевић и ја били критични према њему, у ресторану преко пута зграде Владе да смо му рекли да мора да обавести председника Владе да иде на операцију и да је тешко болестан. Ја сам му замерао одсуство фокуса и посвећености у односу према мени. Сусрете с њим последњих година доживљавао сам као на перону железничке станице. Као да смо возови који иду у супротном правцу. Ипак, с њим је отишао део мог живота, пре свега због његове несвакидашње интелигенције, могућности предвиђања, интегритета. Његов живот можда најбоље описује песма коју је често свирао на гитари Knockin On Heavens Door", рекао је Ђуричин.

Супериоран у дуелу са Најџелом Фаражом

Професор Ђуричин присетио се и како је на једној међународној конференцији почетком 2018. године у Бечу, Душан Вујовић у дуелу са евроскептиком и аутором Брегзита Најџелом Фаражом побрао све симпатије у публици и освојио аудиторијум од 1.000 учесника.

"Толико је био супериоран да је Фараж у једном тренутку рекао: 'Па ви сте из Србије, вас је ЕУ бомбардовала, а Ви је браните'", рекао је Ђуричин.

Подсетио је да је своју академску каријеру Душан Вујовић почео на Економском факултету седамдесетих, да је тамо стекао све могуће дипломе од основних, преко мастер, па до докторских студија, да је докторирао на Берклију. Да је имао значајну каријеру консултанта у Светској банци. Академску каријеру завршио је на Фефа факултету.

Испратиле су га колеге, пријатељи и породица

На академски почетак и крај Душана Вујовића подсетио је Небојша Савић, Члан Савета гувернера и професор на Фефа факултету.

"Упознао сам га 1970. године, ми смо иста генерација, заједно смо студирали. У Београд је дошао из Дубровника. Звали смо га Галеб, пре него што је дошао у Београд свирао је у бенду 'Викторија'. Имао сам част да заједно с њим пишем за Глас економиста Југославије, који је тада уређивала Милица Увалић, а Душан је често истицао да смо ми тада на Економском факултету седамдесетих имали привилегију да учимо све три теорије: кензијанску, марксистичку и неолибералну", рекао је Небојша Савић и додао да је на позив покојног професора Михајла Црнобрње, заједно са Данијелом Цветичанином и Душаном Вујовићем 1988. и 1989. године у једној студији анализирао пословање Железаре у Смедереву.

"На Фефи је Душан Вујовић био од 2008. године, баш ове недеље требало је да почне са једним курсом на докторским студијама", рекао је Небојша Савић.

Рођен је 1951. године у Пожаревцу, био је ожењен, отац двоје деце, течно је говорио руски и енглески језик.

"Ја сам лично захвалан на времену, на инспиративним и занимљивим разговорима, на дружењу уз песму и гитару. Захвалан сам му и на топлој и дирљивој поруци саучешћа коју ми је послао, два дана пре смрти 15. маја, а на дан кад је моја мајка преминула", рекао је Александар Влаховић.

Комеморацији су присуствовале колеге, пријатељи Душана Вујовића, и чланови породице. На комеморацији није било представника Владе Републике Србије, а догађају су присуствовала само два новинара. Новинар Танјуга и РТС-а.

уторак, 27. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом