Уџбеници за развој националног идентитета пред ученицима од следеће године

Увођење уџбеника од националног интереса, ограничење највише малопродајне цене и тежине уџбеника, предлажу се Нацртом закона о изменама и допунама. Циљ је да се уреди и унапреди ова област, а јавна расправа траје још десетак дана. У зависности од разреда, у клупама би требало да се нађу од 2026. до 2030. године.

Циљ је развој националног идентитета и интеркултуралности код ученика. Уводе се уџбеници од националног интереса за основне школе за предмете Српски језик и Српски језик и књижевност, Свет око нас, Природа и друштво, Историја и Географија, Музичка култура и Ликовна култура, као и уџбеници од националног интереса за националне мањине. Влада има могућност да пропише и за ученике средњих школа који би то уџбеници били од националног интереса, кажу у ресорном Министарству.

"Ако би се могао издвојити неки од проблема који би могао уродити различитим одговорима на постављено питање, то је вероватно питање броја јужнословенских језика. Међутим, врло је важно рећи да је Завод за унапеђење образовања и васпитања у сарадњи са Саветом за српски језик и са Одбором за стандардизацију донео препоруке будућим ауторима уџбеника како и то питање решити, а у складу са оним како на то питање су гледали сви наши великани од Доситеја и Вука па до данашњих дана“, каже председник Савета за српски језик проф. Александар Милановић.

Све школе би биле у обавези да их користе.

"Већ сам ових дана видео неке коментаре, да се на тај начин смањује аутономија школе и професора. Дакле, да им се намеће нешто што они морају обавезно да користе. Ја мислим да то не мора бити проблем, јер се осим овог обавезног уџбеника, националне читанке, може изабрати и нешто друго. Мислим да ће бити врло озбиљних приговора у вези са тим што нису јасно дефинисана та питања која треба заштитити, третирати и обрађивати“, навео је Душко Бабић, упраник Српске књижевне задруге.

Милановић је рекао да му се чини да је много већи проблем био у уџбеницима историје него српског језика и књижевности и да не треба учинити ништа друго него ускладити податке из уџбеника са оним што водеће научне институције тврде и то ће, како каже, бити сасвим како треба.

"Јавни издавач ће да издаје, реализовати односно издавати ове уџбенике од националног интереса, планирано је да на основу јавног позива, као што смо радили за националну читанку, да се сви заинтересовани аутори пријаве и на основу конкурса који ће спроветси јавни издавач изабраће тим који ће реализовати то, рецензентску комисију ће формирати сам јавни издавач, и план је да ове уџбенике штампа јавно предузеће, Милан Пашић, помоћник министра просвете.

Такође је предвиђено да се уведу јасни, транспарентни, недискриминаторни критеријуми у вези са избором уџбеника, као и контролу тог начина избора. Ограничила би се и малопродајна цена уџбеника, као и њихова тежина.

Предложено је да се и за око 10.000 наших ђака у иностранству који наставу похађају на српском језику у такозваној допунској школи, уведе обавезна Национална читанка. У школским клупама, уколико измене и допуне закона буду усвојене, наћи ће се, у зависности од разреда, од 2026. до 2030. године.

четвртак, 29. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом