Спор станара и инвеститора објекта у Кнеза Милоша – станари страхују од урушавања, инспекција наложила обуставу радова

Након што се пре неколико година, због радова на градилишту у Дубљанској улици урушила цела зграда, чини се да је оправдан страх свих станара који живе у близини већих грађевинских радова. Тренутно страхују станари у централној улици Београда, Кнеза Милоша, иако је радове зауставила инспекција.

Станари у Кнеза Милоша 44 кажу да се данима осећају небезбедно због изградње стамбено-пословног објекта на суседној парцели.

"Градња је почела на један врло бахат начин. Ми смо као станари околних зграда добили право да будемо учесници у грађанској дозволи. У јануару је требало у Министарству да одржимо састанак са инвеститором. Министарство је пресекло са доношењем решења о грађевинској дозволи без икаквог суочења са инвеститором. Нису уважили гомилу наших аргумената. Ова зграда је споменик културе, ова зграда преко пута има пет спратова, рађена је 30-тих година прошлог века, не постоји темељ. Надзидана је легално 1961. године четврти и пети спрат. Не постоје апсолутно никакви услови за зидање три нивоа испод земље без да се суседна зграда обруши", каже станар Ђорђе Ненадовић.

"Ја сам изложила овај проблем градње на седници Скупштине општине Савски Венац и поставила питање које се првенствено тицало надложности. Оно што је овде спорно је што је надлежност за издавање грађевинске дозволе преузело Министарству грађевинарства од Града Београда", објашњава одборница Скупштине Градске општине Савски венац Сања Соларевић.

Овом градњом, тврде станари, угрожени су и објекти у Војводе Миленка 7, 9, 13 и породична кућа Николе Несторовића, која је под заштитом као споменик културе.

Поднета тужба Управном суду

Поднели су тужбу Управном суду и тражили да се поништи грађевинска дозвола, коју је издало Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

Урбанистички пројекат је радио Центар за планирање урбаног развоја. Како кажу, цео пројекат је рађен према правилима урбанизма за такве ситуације.

"Ми смо урадили претходну анализу урбанистичког простора и могућности изградње на том простору. Ту анализу смо урадили у директној сарадњи са Заводним заштитом споменика културе града Београда, који је на њу дао и позитивно мишљење. Остављени су зелени светларници у унутрашњости објекта, који су пре свега оријентисани на од суседа од приземље и четири спрата. Како би он имао осветљење за прозоре, да ли су легалне или нелегалне, није ни важно, имао обезбеђено светло. Одмахнути смо од тог суседа. са фронта једно метар, плус ти светаралици који иду од 2 до 5 метара ширине", тврди Вук Ђуровић, архитекта у Центру за планирање урбаног развоја.

Одговор инвеститора

Станари тврде да градилиште није обезбеђено, али инвеститор за то њих криви. Није желео пред камере, али нам је дао тонску изјаву.

"Видите, они нису дали ми да ставимо мрежу. Ми смо морали то да срушимо ради њихове сигурности. Ми до сада нисмо могли од њима да обезбедимо градилиште. Али, сад смо преузели преко адвоката да може суд да ми дозволи да ги обезбедимо. Они не дају мени да га обезбедим и њима и себе", каже инвеститор Саша Тасевски.

У међувремену, како тврде станари, на терен је изашла Комунална милиција, која је поставила црвену траку са поруком “пажња – опасност”.

Инспекција издала хитну меру обуставе радова

Иначе, у четвртак ујутру станари су спречили камион да уђе на градилиште и од тада блокирају радове.

"Инспекција је уочила необезбеђено градилиште и издала хитну меру обуставе радова, како би саставила записник и како би наложила инвеститору и извођачу радова да обезбеде суседне објекте, како не би наставили да причињавају непоправљиву штету станарима суседних објеката. Инвеститор заједно са извођачем радова је након два минута од одласка Републичке инспекције наставио да изводи радове", наводи адвокат Немања Вучковић.

Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре саопштило је да је Републичка грађевинска инспекција 29. априла била на градилишту и утврдила да је механизација, коришћена приликом уклањања објеката, оштетила фасаду зграде у Улици кнеза Милоша 44.

Инспектор је забранио коришћење те механизације, наредио да се приликом даљег уклањања води рачуна о безбедности људи, суседних објеката и околине и наложио инвеститору обуставу радова док се не спроведу наложене мере. Како је у саопштењу наведено, грађевинска инспекција ће и даље контролисати градилиште у Улици кнеза Милоша 42.

четвртак, 08. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом