понедељак, 05.05.2025, 08:26 -> 16:32
Извор: РТС, Фонет
Протест студената медицине у Нишу због дописа да напусте просторије факултета; штрајк на Медицинском у Београду
Студенти медицине у Нишу, којима су се придружили и грађани, окупили су се испред Медицинског факултета у 8 сати у знак протеста због званичног дописа који су им упутили декан факултета проф. Александар Митић и декански колегијум да напусте просторије факултета. Блокирали су и Булевар др Зорана Ђинђића у којем се налази овај нишки факултет. Истовремено, штрајк је и на Медицинском факултету у Београду. Штрајкачки одбор са тог факултета је тражио да током штрајка не буде испитних рокова, предавања и вежби, док је Пленум професора који нису за штрајк обавестио Деканат и студенте да ће држати наставу. Утрамаратон до Брисела се наставља, данашња станица - Улм.
Студенти и грађани окупљени испред Медицинског факултета у Нишу изашли су на Булевар др Зорана Ђинђића у коме се факултет налази и блокирају саобраћај у том делу града.
У допису који су им упутили декан и декански колегијум студенти су обавештени да најкасније до недеље, 4. маја морају да напусте просторије факултета које су, наводи се, противзаконито узурпирали.
Истиче се и да ће ако студенти не поступе по том обавештењу, факултет против њих покренути дисциплинске и кривичне поступке према закону.
Студенти очекују да ће декан позвати полицију и апелују да се уздржи од интервенције.
Лука Ђорђевић, студент нишког Медицинског факултета каже да су се због тога са грађанима окупили како би се осигурали да се сцене из Новог Сада са Факултета спорта и физичког васпитања не понове.
"Ми смо ту и даље да покажемо да се и даље боримо, да блокада није готова, да је онлајн настава у потпуности нелегитимна и наравно да ћемо истрајати у нашој борби", додао је Митић.
С друге стране, декан нишког Медицинског факултета у Нишу Александар Митић, поводом протеста, изјавио је да "нико није позвао полицију и да студенте нико не дира".
Позвао је студенте да се врате и да почну, како је рекао, да обављају оно за шта су ту и да уколико то не желе да ће изгубити годину
"Нико им није звао полицију, нико их не дира, нити их напада. Заузели су ту зграду, кажу да је њихова, није од државе него је њихова", каже Митић. Поводом најављених дисциплинских поступака и кривичних пријава, Митић је одговорио: "То ћемо видети".
Апел "Слободног универзитета"
У међувремену се огласио и "Слободни универзитет" у Нишу, неформална група наставника, истраживача и сарадника нишког Универзитета, упутивши апел члановима академске заједнице поводом сазивања седница научно-наставних већа на појединим факултетима у том граду, са темом доношења одлука везаних за покретање наставе.
У апелу "Слободног универзитета" стоји да се "у тренутној фази преговора са новоформираном Владом РС уздрже од доношења одлука и предузимања радњи које угрожавају преговарачки положај представника универзитета, нарочито оних које се спроводе мимо усаглашеног става са студентским пленумима".
Блокада у Новом Саду и протест у Крагујевцу
Матуранти Музичко-балетске школе "Исидор Бајић" у Новом Саду, такође, блокирали су обе траке Булевара цара Лазара испред те школе, протестујући због прекомерне употребе полицијске силе над студентима и грађанима испред Факултета за спорт и физичко васпитање.
Блокада ће трајати до 14.15 часова, обезбеђују је редари и бајкери, а присутна је и полиција.
И студенти Академије струковних студија Шумадија у Крагујевцу протестовали су испред средње школе "Кнез Александар Карађорђевић" у којој је смештена та академија и блокирали су део Косовске улице због најављеног почетка онлајн наставе.
Подршку су им пружили студенти у блокади са факултета крагујевачког Универзитета.
Протест и блокада су завршени деветнаестоминутном тишином, којом су окупљени одали пошту жртвама трагедија у Новом Саду, "Рибникару", Малом Орашју, Дубони и Тополи.
Штрајк на Медицинском у Београду
Медицински факултет у Београду је најавио штрајк током којег не би требало да буде полагања испита, као ни предавања и вежби, док су остале активности предвиђене у складу са Одлуком о минимуму процеса рада Медицинског факултета: обављаће се здравствене услуге, научно–истраживачка активности и специјализације.
У Одлуци о ступању у штрајк, која је објављена и на сајту Медицинског факултета, наведено је да ће делимична обустава рада трајати до испуњења захтева Штрајкачког одбора, односно до доношења одлуке о престанку штрајка (која може бити резултат споразума страна у спору или одлуке већине запослених).
Сваки запослени, наведено је, има право у било ком тренутку да одлучи да изађе из штрајка, достављањем обавештења (у слободној форми) свом послодавцу, односно факултету.
Пленум професора Медицинског факултета Универзитета у Београду који нису за штрајк обавештавају све студенте да нису у штрајку и да ће наставу, вежбе и колеквијуме редовно одржавати. Деканат тог факултета је обавештен о наведеном, а студенти могу о свему да се информишу уобичајеним званичним путем.
Наставља се маратон до Брисела, данашњи циљ - Улм
Истовремено, студенти маратонци под паролом "Од мог села до Брисела", настављају да трче до Брисела где, како је планирано, треба да стигну 12. маја. Свечано су синоћ дочекани на тргу Морицплац у Аугсбургу.
Следећа етапа за ултрамаратонце биће Улм, а затим следе Штутгарт, Стразбур, Мец, Луксембург и Лијеж, да би стигли у Брисел када је заказана седница Европског парламента, на којој ће се расправљати о ситуацији у Србији
До Брисела трчи 21 студент, иако је првобитни план био да их симболично буде 16 да би и на тај начин одали почаст страдалима у Новом Саду.
Подељени су у четири групе, а планирано је да свака група дневно може прећи и више од 20 километара. На осамнаестодневни пут 25. април кренули су из Србије.
Пешке из Београда до Лознице
Студенти и средњошколци кренули су пешице из Београда у шетњу названу "Марш на Дрину" да би стигли на студентски протест који ће бити одржан 9. маја у Лозници.
Кренули су од Факултета за спорт и физичко васпитање у Београду, а планирано је да 8. маја у 21 час стигну у Лозницу.
Одавање поште тишином
Шапчани су и данас 16-минутном тишином, одали пошту настрадалима приликом пада надстрешнице у Новом Саду, колико је трајала и блокада раскрснице код библиотеке и музеја.
Гимназијалци су за поподне најавили и базар за ,"Марш за Мачву" испред своје школе.
Такође, под слоганом "Не желимо више трагедија", збор грађана Крушевца организовао је протест на Тргу Косовских јунака.
На протесту и током шетње улицама града речено је да фасада Гимназије годинама отпада и угрожава безбедност ученика, запослених и свих пролазника.
На протесту је постављено питање ко је одговоран за одлагање радова на згради коју сваког дана прође 1.000 ученика јер је град 2022. године у пројектну документацију уложио скоро три милиона динара, а за радове током 2025. предвиђено је 24 милиона динара.
Скуп подршке ужичким гимназијалцима
На Тргу Светог Саве у Ужицу одржан је скуп подршке ученицима Ужичке гимназије који су на пленуму донели одлуку да поново ступају у блокаду због, како кажу, оглушења о договор који су успоставили када су први пут престали са блокадом.
Договор је подразумевао часове од 30 минута и изостанак надокнаде, а како истичу, неки професори су већ држали надокнаду часова и сада се поново враћају часови од 45 минута и из тог разлога ученици прве, друге и треће године ступају у поновну блокаду, док ће ученици четврте године ићи на часове наредне три недеље, али ће након 30 минута напуштати кабинете.
Коментари