Чланови Радне групе за успостављање Меморијалног центра: Непримерено одржавање манифестације "Београдски дани породице"
Чланови Радне групе за успостављање Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства у ОШ "Владислав Рибникар" упутили су отворено писмо Скупштини града и градоначелнику Београда поводом, како тврде, "непримереног одржавања манифестације "Београдски дани породице" на дан 3. и 4. маја који су, одлуком Владе РС успостављени као Дани сећања на жртве масовних убистава у Србији". Писмо су потписали и чланови Мултидисциплинарног тима за успостављање Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства у Огледној основној школи "Владислав Рибникар“.
"Данас, 3. маја 2025, на другу годишњицу од стравичног злочина који се догодио у срцу Београда, у Огледној основној школи „Владислав Рибникар“, и дан уочи друге годишњице стравичних злочина који су се догодили на обронцима Београда – у Дубони и Малом Орашју, приморани смо одвојити време да вам се обратимо овим дописом; иако је данас требало да буде дан сећања на невине животе прекинуте пре две године. Преко друштвених медија смо сазнали да током викенда када цела Србија треба да стане и сети се невиних живота угашених у безумном насиљу, Град Београд – град већине жртава којих се данас и сутра сећамо, слави! Под слоганом ‘Београд има само један план – породични дан за памћење’, Београд позива грађане да се прикључе бројним забавним садржајима, у оквиру манифестације ‘Београдски дани породице'“, наводи се у отвореном писму Радне групе за успостављање Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства у ОШ "Владислав Рибникар".
Додаје се, „да је непотребно нагласити да се оваквим постпуцима изражава потпуно одсуство обзира, емпатије и жеље да се ода поштовање према животима насилно одузетим пре само две године у основној школи у Београду, испред школе у Дубони и у парку у Малом Орашју“.
"Такође верујемо да су градске власти морале знати да су 3. и 4. мај 2024. године одлуком Владе Републике Србије успостављени као Дани сећања на жртве масовних убистава. Градске власти немају изговор за овај израз крајњег непоштовања не само према породицама убијених, рањених и преживелих, него и према свим грађанимаа Београда и Србије који се овај викенд сећају непамћених трагедија које су до сржи потресле целокупно српско друшво пре само две године. Представници Града су чланови Радне групе Владе Републике Србије за Меморијални центар у знак сећања на жртве масовног убиства у Огледној основној школи ‘Владислав Рибникар’, тако да знамо да је Град морао знати да су на данашњи и сутрашњи дан, на територији Града планиране бројне активности које имају за циљ развој културе сећања и посебно сећање на Бојану Асовић (11), Ану Божовић (11), Катарину Мартиновић (12), Мару Анђелковић (13), Ему Кобиљски (13), Софију Негић (13), Андрију Чикића (14), Адриану Дукић (14), Ангелину Аћимовић (14), Драгана Влаховића (53), Николу Милића (14), Александра Миловановића (17), Марка Митровића (17), Кристину (18) и Милана Панића (22), Лазара Миловановића (19), Немању Стевановића (21), Далибора Тодоровића (24) и Петра Митровића (25)“, наводе се у писму.
Уместо да се, истичу, „искористи прилика и да манифестација ‘Београдски дани породице’ понуди активности едукативног карактера које би децу и родитеље учила вредностима емпатичног и резилијентног друштва, деца и родитељи се позивају на наступ мажореткиња, маскенбал, игре прецизности и гађања и турнир преживљавања у парку“.
"Сматрамо да су ове активности не само потпуно непримерене националим данима сећања на масовна убиства, него су одраз потпуног недостатка обзира према околностима које су довеле до трагичних догађаја којих се овај викенд сећамо. Град Београд данас је одлучио да потпуно заборави једну од највећих трагедија која се у граду десила у скоријој историји и да слави. Као и прошле године, и ове године 3. и 4. мај, трагедија којих се сећамо се обележавају и са речју "Памтимо“. Само је Град Београд одлучио да заборави“, навели су.
Чланови Радне групе за успостављање Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства у Огледној основној школи „Владислав Рибникар“: Миљана Мартиновић, Огњен Божовић, Александра Иванковић, Славица Шевкушић, Сања Ћопић.
Чланови Мултидисциплинарног тима за успостављање Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства у Огледној основној школи "Владислав Рибникар“ Проф. Др Дубравка Стојановић, Јасминка Петровић, Јасмина Николић, Проф. др Александар Бауцал, Братислав Тошковић.
Чланови Радне групе за успостављање Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства у Основној школи "Владислав Рибникар" одржали су конститутивну седницу у марту месецу прошле године.
Коментари