Читај ми!

Пожари, суше и поплаве – како да постанемо отпорнији на последице климатских промена

Због глобалног загревања, временске непогоде су све чешће и јаче, а опасност и штета све веће. Уједињене нације су прогласиле 13. октобар за Међународни дан смањења ризика од катастрофа, како би подстакли људе и институције да учествују у изградњи заједница отпорнијих на катастрофе. Ове године, тема је оснаживање младих за отпорну будућност.

Врело сушно лето са више топлотних таласа и много пожара и недавне непогоде и поплаве у Европи и региону, упозорење су и за Србију да буде припремљена на такве догађаје.

Климатолог и професорка Пољопривредног факултета у Београду др Ана Вуковић Вимић истиче да регион јесте више погођен неповољним утицајима, а нарочито сушама, топлотним таласима и бујичним поплавама.

"За сада нисмо припремљени на долазеће растуће климатске опасности зато што још увек системски нисмо спровели мере прилагођавања на климатске промене", каже Ана Вуковић Вимић.

Штета од суша и поплава у Србији у последње две деценије већа је од седам милијарди евра.

Како би се у будућности заштитили од топлотних таласа, суша, пожара, интензивних падавина, поплава, клизишта и одрона неопходне су мере попут изградње и очувања насипа, пошумљавања, као и квалитетније градње.

Жарко Петровић из Програма Уједињених нација за развој (УНДП) наглашава да се не може штитити само инфраструктура.

"Него и управљање, те инвестирање у смањење ризика. Пре свега, у разумевање тог ризика, и наравно, у обнови која се добро спроведе да би се тај ризик у будућности смањио", указује Петровић.

Кључ у превентиви

Припадници Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије имају све више посла. У 2024. години имали су 330 интервенција услед обилних падавина и изливања река гасили су више од 17.000 шумских и других пожара на отвореном, а стигли су и да помогну земљама у региону.

Помоћник начелника Сектора за ванредне ситуације МУП-а Иван Барас сматра да је превентива нешто на шта константно указују.

"То увек стављамо на прво место. Ако је превентива добро одрађена, ми ћемо имати мање интервенција и мањи број догађаја", истиче Барас.

Према подацима Уницефа, милијарду деце у свету тренутно је угрожено катастрофама које се догађају због климатских промена. МУП Србије спроводи едукативни програм у школама под називом "Основи безбедности деце".

"То је нешто што нашој деци даје основно знање да они могу да науче шта је опасност, схвате колико то може бити опасно и како да реагују у случају таквих опасности. Да спасу себе, а и своје најближе", наводи Барас.

Крајем 2023. године Влада Србије усвојила је Програм прилагођавања на измењене климатске услове у коме се процењује да ће последице климатских промена српску економију коштати пет одсто БДП-а до 2040. године, односно, 58 милијарди долара.

среда, 13. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње