Од традиционалне до модерне Кине - млади из Србије пуни утисака после студијске посете

Након десетодневне посете Кини стотину ђака и студената вратило се у Србију са много више знања о народу, чија је историја дужа од пет хиљада година, али и искуством савременог живота у вишемилионским градовима међу којима је и Шангај.

Највећи град у Кини - Шангај, има 25 милиона становника што је четири пута више него цела Србија. Највећи је саобраћајни, индустријски и трговински центар у тој земљи.

За српске студенте боравак у Шангају био је незаборавно искуство.

"Заиста је фантастично, ово је све оно што ми немамо у Србији, заиста велике зграде, небодери, природа свуда, то је оно што ме је заиста одушевило", каже Маша Веселиновић из Шапца.

"Упркос толикој популацији ове земље, нисам заиста очекивао да ће бити оволико чисто како у парковима, тако и на улицама", каже Александар Лазић из Шапца.

Културолошке разлике, другачија исхрана, али и навике, утисци су које ће српски студенти препричавати дуго.

"Практикују да пију топлу воду нарочито на овако високим температурама, такође у исхрани мешају различите укусе попут слатког и љутог, сланог и киселог", преноси утиске Тамара Љубанић из Лознице.

Доживљај традиционалне и модерне Кине

Током боравка делегација је обишла седам кинеских градова и доживела традиционалну, али и модерну Кину. Остварили су и пословне контакте за будућност - позвани су да по завршетку студија буду део кинеских глобалних фирми, од којих неке већ послују у Србији.

"Србија може да се похвали младим, школованим људима који су спремни да уче и граде своје каријере. Ми смо поносни што је део њих већ шест година део 'Минт групе' и надамо се да ће их у будућности бити још више", каже Леон Сју, менаџер програма размене.

"У оквиру Појаса и пута, иницијативе коју је покрену председник Си Ђинпинг и размена ће бити један од фокуса у оквиру ове иницијативе која је у Србији позната као носилац инфраструктурног и енергетског развоја", истакла је амбасадорка Србије у Кини Маја Стефановић.

Паралелно јачају и пријатељски и пословни односи две земље - очекује се да вредност трговинске размене ове године пређе 7,2 милијарде евра.

понедељак, 07. октобар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи