Читај ми!

Извештај Стејт департмента о трговини људима: Србија задржала исту позицију

У годишњем извештају Стејт департмента о трговини људима у свету Србија је задржала исту позицију, у категорији два, где се налази већина земаља нашег региона, као држава у којој потребно додатно пратити ситуацију.

У извештају који је у Вашингтону представио држави секретар САД Ентони Блинкен, наводи се да власти у Србији не испуњавају у потпуности минималне стандарде за елиминацију трговине људима, али да улажу значајне напоре да то учине.

Према извештају, они су обухватали идентификацију више жртава, као и напоре за помоћ жртвама трговине људима Центра који је специјализован за то. Наводи се да је истражен и процесуиран мањи број оптужених трговаца људима и да су смањени новчани ресурси Центру за помоћ жртвама насиља, упркос константном недостатку особља и пара.

Примећено је да Национални акциони план за борбу против трговине људима није усвојен и да се Савет за борбу против трговине људима у Србији није састао три године, док је функција националног координатора и даље упражњена.

Извештај садржи више препорука међу којима се наводи да је потребно истражити и кривично гонити кривична дела трговине људима и захтевати адекватне казне за осуђене трговце људима, укључујући службенике који су осуђени.

Препоручује се расподела довољно средстава за рад Центра за помоћ жртвама трговине људима, како би идентификовао жртве и спровео напоре у заштити жртава и водио склониште за њихов смештај, као и додела одговарајућих новчаних средства за невладине организације које помажу жртвама.

Стејт департмент између осталог наводи и да је потребно обучити истражитеље, тужиоце и судије о начинима приступању жртвама и успоставити механизме за упућивање предмета обученим тужиоцима и судијама. У извештају се такође препоручује и усаглашавање тела за координацију, усвајање стратегије и Националног акционог плана за борбу против трговине људима.

Што се тиче Косова и Метохије, које се у извештају Стејт департмента посебно обрађује, наводи се да је оно задржало други ниво категоризације и да приштинске привремене институције "не испуњавају у потпуности минималне стандарде за елиминисање трговине људима", али да улажу значајне напоре да то учини.

У региону је Црна Гора, према извештају Стејт департмента, назадовала у односу на претходну годину, и налази се у категорији два, као земља у којој је како се наводи "потребно додатно пратити ситуацију".

Такође је прецизирано да власти Црне Горе не испуњавају у потпуности минималне стандарде за елиминацију трговине људима, али и да улажу значајне напоре да то учине.

У извештају се наводи да су напори подразумевали кривично гоњење више оптужених и идентификовање жртава трговине људима, и усвајање Националног акционог плана за 2022. годину, као и да су се координациона тела доследно састајала. Наводи се и да влада "није исказала веће свеукупне напоре у односу на претходни извештај”.

Извештај Стејт департмента о трговини људима објављује се од 2001. године.

недеља, 27. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом