Читај ми!

У Адашевцима обележена годишњица пробоја Сремског фронта

У Адашевцима код Шида, поменом у цркви, полагањем венаца и одавањем поште настрадалима, обележена је 78. годишњица пробоја Сремског фронта, битке која је означила окончање Другог светског рата на територији Србије. Током 175 дана борби погинуло је око 13.500 бораца НОВЈ-а, углавном младића из Србије и Црне Горе, али тачан број именом и презименом никада није утврђен.

У Спомен-комплексу "Сремски фронт“ у Адашевцима код Шида одржана je државна церемонија полагања венаца и одавања почасти, поводом обележавања 78. годишњице од пробоја Сремског фронта.

Током 175 дана борби погинуло је око 13.500 бораца НОВЈ-а, углавном младића из Србије и Црне Горе, али тачан број именом и презименом никада није утврђен.

Државну церемонију у оквиру Спомен-комплекса предводио је министар Никола Селаковић који је рекао да слобода без достојанства, самосталности, независности и није слобода.

Према његовим речима, Србија данас, сећајући се своје славне прошлости и ратне епопеје у којој је низала и жртве и победе у читавом 20. веку, у 21. веку корача свесна да нас је мало да водимо ратове, да смо те лекције одавно превазишли и изучили, да јој је мир пречи него ишта и да је слободу већ одавно претплатила милионима својих невиних жртава и оних који су бранили родно огњиште.

Истакао је и да Србија данас "стоји и постоји и слави слободу, јер је једна од ретких држава која је и самостална и која самостално доноси одлуке, јер на свом челу има озбиљног и мудрог председника који зна сваку муку, бол, патњу нашег народа", али и колико је наш народ поносан и достојанствен.

''Чињеница је да је на Сремском фронту нацистички окупатор заједно са највернијим синовима који су још 1941. године издали заједничку државу и формирали своју квази-државу доживео потпуни и пресудни ударац и слом. Управо овде на Сремском фронту српски народ ударио је коначни печат свом антифашизму и антинацизму као историјском опредељену генерација и пре и после Сремског фронта'', рекао је Селаковић.

Подсећа да је на Сремском фронту непријатељ био надмоћнији као и да су српске снаге имале најјаче оружје "у срцима, родољубљу, патриотизму", због чега се потомци окупљају ту сваке године да се сете јунаштва предака.

''Јер то уистину јесте јунаштво и када прођу деценије, када нестану идеологије, када изгубе револуције остаје јунаштво, а то је јунаштво припадника Народне ослободилачке војске Југославије - највише српских, али и македноских партизана који су овде били и наше браће по оружју у том тренутку припадника и Совјетске црвене армије и Бугарске народне армије'', рекао је министар.

Додао је да су бројеви страдалих страшни и да је тамо страдало најмање 13.400 партизана и још 4.000 оних који никада нису идентификовани и чија имена никада нису уписана. 

''Двадесет прва и Двадесет друга српска бригада које су учествовале у борбеним дејствима сачињене од те младежи, имале су историјску улогу не само да пробију Сремски фронт, него и да буду прве војне формације које су ушле на територију нацистичко-усташке творевине зване логор Јасновац'', рекао је Селаковић.

недеља, 05. мај 2024.
25° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара