Млади у процепу притисака – насиље међу њима све је бруталније

Све је више насиља међу младима. Оно што је некада било својствено младићима од двадесетак година, сада чине основци у млађим разредима, а често у томе учествују и девојчице. У овом времену необузданог капитализма, када је медијски све допуштено, родитељи морају да буду много јачи кишобран за све што је негативно из друштва, каже професор Александар Југовић са Факултета за специјалну едукацију и рехабилитацију,

Још се препричава догађај из Тутина, када је група дванаестогодишњака напала друга из школе и тешко га повредила. Недавно су медији пренели и причу о шестогодишњем дечаку који је наводно био изложен насиљу својих вршњака.

Нажалост, сличних догађаја има све више, а актери су све млађи. Оно што је некада било својствено младићима од двадесетак година, сада чине основци у млађим разредима, а често у томе учествују и девојчице.

Туче се чак и заказују, преко друштвених мрежа, најчешће у школском дворишту – масовне или "један на један". Забрињава и податак што су туче све бруталније, а учесници на крају заврше у болници.

Александар Југовић са Факултета за специјалну едукацију и рехабилитацију рекао је да је подлога за насиље успостављена начином живота младих у савременом друштву и да је, пре свега, у вези са друштвеним мрежама јер су родитељи збуњени како да контролишу време и садржај који њихова деца прате.

"Са друге стране, велики су притисци на младе у погледу захтева родитеља, школе, друштва… Тако да је у том процепу притисака онога што се према младима успоставља и друштвених мрежа, насиље све деструктивније", рекао је професор Југовић, гостујући у Јутарњем програму РТС-а.

Родитељи морају да буду јачи "кишобран" за све негативно 

Професор Југовић истиче да је улога породице кључна.

"У овом времену, када смо ушли у период необузданог капитализма, када је медијски све допуштено, родитељи морају да буду много јачи ‘кишобран’ за све што је негативно из друштва", истакао је професор Југовић.

Истраживање и пракса, подсећа, показују да деца која испољавају бруталне облике насилног понашања потичу из породица где има насиља, злостављања, емоционалне депривације, зависности од стране родитеља.

Према његовим речима, први проблеми са децом појављују се од 12. и 13. године, од уласка у адолесценцију.

Истакао је да деца која испољавају проблеме у понашању у раном узрасту показују тенденцију да их и касније покажу.

"Велики је притисак бруталности савремених медија, насиља има јако пуно, модела насилних решавања различитих ситуација као узора има јако пуно. Дошло је до спуштања моралног система вредности на глобалном нивоу. У овом предаторском делу капитализма бруталност се сматра пожељном и то млади виде и усвајају", навео је Југовић.

Насиље и феномен моћи

Насиље је постало облик комуникације, облик доказивања, исказивања, посебно за младе, показивања да су одрасли, напомиње професор и истиче да је питање – како да управљамо тим насиљем.

Насиље је, каже, у значајној мери повезано с са феноменом моћи, јер онај ко показује насиље – он исказује моћ.

Врло често насиље се појављује код оних који су немоћни, који не виде јасно своје животне шансе.

"Мислим да породица мора да преузме потпуну одговорност, мора се са децом континуирано радити, притиснути институције где год је могуће, а школе притиснути још снажније да се баве и васпитањем, а не само образовањем", рекао је професор Југовић.

Оно што нама системски недостаје, јесу превентивни програми који су континуирани и одрживи, истиче професор.

Кључна је, каже, превентива, она мора да буде таква да се улаже у децу кроз систем образовања, кроз добру сарадњу институција, кроз бољу подршку очувања менталног здравља заједнице, а и родитељи морају преузети сопствену одговорност.

понедељак, 23. фебруар 2026.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом