Читај ми!

Окановић: Деца морају да буду везана током вожње у аутобусу, родитељи да обрате пажњу на старост возила

Осморо деце и четворо одраслих повређено је када се аутобус из Србије преврнуо у Бугарској. Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја рекао је за РТС да би сви путници у аутобусима требало да поштују безбедносне прописе, што укључује и везивање сигурносних појасева, нарочито када су деца у питању.

Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја је, говорећи о несрећи у Бугарској, рекао да су бугарски органи искључили могућност да се несрећа догодила због пута или лоше сигнализације, али и подсетио на прописе који су на снази и у Бугарској и у Србији.

"Подсетићу да је, по нашим прописима, везивање сигурносних појасева у аутобусу обавезно, посебно када су у питању деца, односно организовани превоз деце. Свакако би предмет истраге требало да буде и да ли су сви путници у аутобусу, нарочито деца, употребљавали сигурносни појас", рекао је Окановић.

Додао је да је то и даље табу тема, али и да се многи родитељи жале да директори школа, разредне старешине, тренери и васпитачи уопште нису свесни да деца треба да буду везана у аутобусу и да имају проблема када пробају да објасне да деца морају да користе појас током вожње аутобусом.

Окановић је напоменуо да је несрећа у Бугарској још један подсетник на то да ли чинимо све како би наша деца када иду на екскурзију, гостовања и путовања заиста била безбедна.

"Деца морају да буду везана током вожње у аутобусу, колико год то чудно звучало. Уколико се догоди да дете настрада, да буде повређено или смртно страда, постојаће ваша одговорност, драге разредне старешине, учитељи, васпитачи, директори школа, због тога што нисте предузели прописане мере да заштитите ту децу", навео је Окановић.

Додао је да школе на тендерима траже да аутобуси буду стари до 10 година, али када дође време поласка на пут, испред школе се појављују возила стара и више од 20 година, али да из школе нико не реагује и да је у тим ситуацијама важно да реагују и родитељи и алармирају саобраћајну полицију.

Гостовање Дамира Окановића у Јутарњем програму РТС-а у целости погледајте у видео-снимку на почетку текста. 

понедељак, 23. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом