Повећан број повреда на раду - како их предупредити
Према подацима Међународне организације рада сваке године у свету 2.300.000 људи изгуби живот од повреда на раду. Приоритет Министарства рада је унапређење здравља и безбедности запослених, речено је на конференцији поводом Светског дана безбедности и здравља на раду. Упркос свим мерама у претходне четири године, порастао је број повреда на раду.
Да би унапредили стање у тој области, више од половине контрола прошле године, посвећено је безбедности и здрављу радника.
"Оно на шта смо јако поносни, а желимо да то буде још и боље, да је више од 60 одсто ових лица које су нађени да раде у сивој зони да су након инспекцијских надзора запослени на неодређено време, ради се укупно о 3.180 лица", наводи Дарија Кисић, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.
Оспособљавање радника, набавка нове опреме и средстава за личну заштиту, замена опасних хемикалија безопасним, најбитније су инвестиције у тој области.
"Имали смо измене и допуне за шест подзаконских прописа, припремили смо нацрт Закона о безбедности и здрављу на раду чије доношење према плану рада Владе за ову годину планирано за децембар", наводи Дуња Цицимил, в. д. директорка Управе за безбедност здравља на раду.
У Србији је у 2018. било седам смртних повреда, прошле године - 12, а у прва четири месеца ове године, само у руднику "Соко" живот је изгубило осам рудара. У истом периоду број тешких повреда на раду већи је за 500, а лакших за 400.
У свету 60 одсто укупног броја запослених ради на црно, а триста милиона радника не сме или не може да пријави повреду на раду. Због таквих повреда, државе губе око пет одсто БДП-а.
"Било због пада продуктивности јер кад неко постане инвалид, услед тешке повреде на раду није му лако да настави да ради, било због тога што је држава на губитку, индиректно и послодавци, јер не само да морају да компензују губитак радне способности него и неку другу нематријалну штету радницима", наводи Јован Протић, национални координатор Међународне организације рада за Србију.
Надлежни најављују повећање броја инспектора и модернизацију њиховог рада, што ће, сматрају, смањити број повреда на раду и професионалних обољења.
Коментари