Дан сећања на погинуле војнике и официре 78. моторизоване бригаде
У Рељану код Прешева обележен је Дан сећања на погинуле војнике и официре. Пре 23 године, током бомбардовања, авио-бомба погодила је шатор, погинуло је седморо артиљераца, припадника 78. моторизоване бригаде.
Не бледи сећање на тај 15. април, и хероје из 78. моторизоване бригаде, погинули су мајор Љубисав Стојановић, капетан Драган Лукић, старији водник Жељко Алар, десетар Димче Стаменов, војници Слободан Мирковић, Александар Поповић и Нинослав Миленков. Последња наредба капетана Лукића спасила је животе младих војника.
"По његовом наређењу ја сам заштитио и себе и младих војника двадесет и неколико, био сам командир одељења, морао сам да напустим положај да би спасио војску, отишли смо у подземни канал, то је била нека врста бункера, за нас је то био спас", рекао је Раша Антић из Лебана.
Хладан је био април 1999. године, око 9 сати почели су напади, трајали шест сати. Простор је био прекривен бомбама. Бомба је погодила и официрски шатор. Иван Лазић, тада десетар, задобио је теже повреде.
"Сећања су и даље жива, сад можда и мало јача, пошто је први пут и мајка са мном, и ћерка је већ више пута била, мајка је први пут, па сад њој објашњавам где је и како било, па проживљавам" објашњава Иван Лазић из Врања.
"Рељан и ово место на коме се сада налазимо постали су најболније место у историји постојања 78. моторизоване бригаде, место страдања, а 15. април тужан дан и никад заборављен, седморица наших јунака овде је остала на вечној стражи", истакао је командант 4. бригаде бригадни генерал Новица Петровић.
У Пчињском округу је током бомбардовања на 78 циљева испаљено више од 1.100 пројектила, авио бомбе, ракете, касетне бомбе, муниција са осиромашеним ураном.
Коментари