Читај ми!

Ручак са децом из Свратишта на Међународни дан деце која живе и раде на улици

Поводом Међународног дана деце која живе и раде на улици, ДИМАК центар организовао је ручак за 140 малишана из Свратишта у Крфској 7а и Булевару Арсенија Чарнојевића 145.

ДИМАК – Немачки информативни центар за миграције, стручно образовање и каријеру послује у оквиру Глобалних програма Немачке развојне сарадње "Миграције за развој" и "Миграције и дијаспора" које у Србији спроводи ГИЗ1.

"Око 80 одсто повратника у Републику Србију чине повратници из Немачке, а међу њима је око 50 одсто малолетних лица која се суочавају са различитим изазовима и потешкоћама током њиховог повратка и реинтеграције што их чини једном од најрањивијих група нашег друштва", навела је Марија Богдановић, вођа глобалних програма "Миграције за развој (ПМЕ2)" и "Миграције и дијаспора (ПМД3)" у Србији и руководилац ДИМАК4 центра.

Деца повратници најчешће имају потешкоће да се укључе у друштво и наставе школовање, те је један од приоритета програма њихова реинтеграција у заједницу.

У 10 одсто повратничких домаћинстава која имају децу узраста од 3 до 14 година ниједно дете не иде у вртић/школу. Када се ради о младима средњошколског узраста (15-18), у 22 одсто домаћинстава нико од деце не иде у школу, показало је најновије истраживање ГИЗ-а "Друштвено-економски положај и реинтеграција повратника по споразуму о реадмисији у Србији 2021. године".

Како се наводи у истраживању, постоји статистички значајна варијација у похађању вртића, предшколске или школске наставе између региона Србије. У Војводини, удео повратничких домаћинстава у којима деца не похађају вртић, предшколски програм или основну школу је 41 одсто, а у јужној и источној Србији 27 одсто.

Када је реч о деци средњошколског узраста из повратничких домаћинстава средњу школу не похађа 51 одсто у Војводини, а 18 одсто у Западној Србији и Шумадији.

Ово истраживање скреће пажњу на шири друштвени проблем, а ДИМАК у директној подршци деци и младима нуди услуге психо-социјалне подршке као и превођења докумената за нострификацију диплома како би наставили школовање. Такође, кроз рад ДИМАК-а са родитељима повратницима, за њихово оснаживање и одрживо запошљавање, индиректно се помаже и деци и младима.

Глобални Програм "Миграције за развој" (ПМЕ) осим у Србији, спроводи се у још 13 земаља света, а Програм "Миграције и дијаспора" (ПМД) у чак 22. У нашој земљи Програм се реализује од 2016. године, а актуелна фаза наставиће се до јула 2023. године. 

понедељак, 23. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом