Читај ми!

Коме је теже при упису у средње школе, родитељима или деци – како направити прави избор

Упис у средњу школу је врло стресан период и за ученике и за родитеље. Драгана Сотировић, психолог Центра за професионалну оријентацију, истиче да је у тим ситуацијама најважније за родитеље да остану смирени, анализирају ситуацију, да пробају да донесу одлуку најбоље што могу. Упозорила је и да родитељи из страха и жеље да дете има добру позицију, често праве грешке, покушавајући да ухвате актуелне трендове.

Драгана Сотировић указује да постоји разлика између средњошколаца који се одлучују за упис на факултете и основаца за средње школе, a да је утицај родитеља на млађу децу већи и важнији.

Основци су, каже, млађи, немају довољно зрелости ни информација да направе избор, а код средњошколаца је већи акценат на личним изборима, жељама и виђењу будућности. 

У сваком случају и за једне и друге је битна добра процена и себе и ситуације око себе. Свака особа је, истиче, специфична за себе и важно је пратити своју индивидуалност и оно што им је природа дала, способности и мотивацију.

"Када човек ради оно што је у складу са његовом природом и мотивацијом, он као када плива низводно замахне два, три пута и стигне далеко. А када пливате узводно трошите пуно енерегије, снаге, а резултати никако нису у складу с тим колико сте енергије и труда потрошили за то и тај део је веома важан", објаснила је Сотировићева.

Чаробна реч "ИТ"

Посебно указује да су промене у данашњем времену веома брзе, тако да оно што је на почетку школовања неког детета, питање је шта ће бити кад заврши средњу школу, а посебно када заврши факултет.

Због тога се, каже, и врло често дешава да родитељи из страха и жеље да дете има добру позицију, праве грешке покушавајући да ухвате те трендове.

Истиче да данас постоји, како је рекла, чаробна реч ИТ и да су око 60 до 70 посто конкурса за посао, занимања за те области, a да то мотивише родитеље да децу усмеравају у том правцу. 

"Моје искуство је да се дешава да одређено занимање доживи одређени пик две, три, четири године, а онда крене низбрдо и онда се ти млади људи нађу у потпуно супротној ситуацији", упозорила је Сотировићева.

Основци су врло често ослоњени на одлуке својих вршњаке коју ће школу да упишу и у том случају је утицај родитеља значајан. У том узрасту они, сматра Сотировићева, још увек слушају родитеље.

Дешава се, такође и да деца због лошег избора мењају школе и после прве и друге године и то је, каже, све могуће али је и веома тешко.

Најважније да родитељ остане смирен

Саветује да је најважније да родитељ остане смирен, јер су те емоције заразне, када се родитељ уплаши, онда то све види и дете и прихвата ту тензију.

"Најважније за родитеље је да ту неку хладнокрвност задрже, анализирају ситуацију, да пробају да донесу одлуку најбоље што могу", наглашава Сотировићева.

Истакла је да се у Центру ради професионална оријентација и омогућава детету и родитељу да на објективан начин дођу до процене и способности и карактеристика личности и да добију савет који може пуно да помогне.

"Кад би ми знали и кад би ово време било статичније било би нам мало лакше. Оно што данас доноси новац питање је да ли ће тако бити за шест седам година и ако покушавате тај део да ухватите, мислим да имате шансу да направите грешку", упозорила је Сотировићева.

понедељак, 23. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом