петак, 01.04.2022, 09:13 -> 20:39
Извор: РТС
Најтеже рударске несреће које су се догодиле у Србији
Највеће рударске несреће у Србији догодиле су се у рудницима у Алексинцу, Ресавици и Сокобањи, где је и рудник "Соко" у којем је данас погинуло осам рудара.
У рудницима угља са подземном експлоатацијом, где се издваја опасни и запаљиви гас метан, постоји низ ризика да гас помешан са ваздухом постане експлозиван или, уколико је концентрација висока, изазове гушење рудара.
Један од ризика је поступак минирања у таквим рудницима, потом непоштовање прописаних норматива и стандарда у рударству, без обзира на стручну спрему, као и низ других непредвиђених фактора. После несреће у руднику "Соко" подсећамо се највећих рударских несрећа које су се догодиле у Србији.
Највећа несрећа на нашем простору догодила се 17. новембра 1989. године у Алексиначким рудницима. Због пожара у северном ревиру на дубини од 700 метара изгубљено је у једном дану чак 90 живота.
Страдала је цела прва смена. Извлачење тела је трајало 25 дана. Као узрок несреће наводи се пожар који су изазвали вариоци приликом нестручног уклањања једне шине, апаратом за аутогено заваривање.
Још једна велика несрећа догодила се у Алексиначким рудницима нешто раније, 1983. године. Тада је страдало 35 рудара. У то време, био је то један од савременијих рудника јер је поседовао и контролу гасно-вентилационих параметара у јами преко диспечерског центра на површини са системом за говорну комуникацију јама–површина. Међутим, приликом пораста нивоа метана у јами дошло је до самозапаљења и експлозије која је однела 35 жртава.
У руднику Рембас, у јами Стрмостен у Ресавици 1984. године погинула су 34 рудара. Тада је настрадала цела смена у суботу пре подне, приликом квара на електричној мрежи, а самим тим и застојем у раду вентилације.
Једна од највећих несрећа која је забележена на нашим просторима догодила се 21. јула 1893. године у Сењском руднику. Поузданих података о томе колико је рудара страдало у тој несрећи нема, због тога што се тада није ни водила евиденција запослених.
Према неким подацима реч је о 28 људи, али има назнака да их је било више, чак и 55. Цела смена рудара остала је заробљена под земљом, то је била једна од највећих рударских несрећа у Србији.
Највећа несрећа која се догодила у руднику "Соко" у Сокобањи однела је 29 живота, а догодила се 1998. године.
Отровни гасови који су избили у руднику "Соко" изазвали су несрећу у којој је страдало 29 рудара, од којих је десет било изложено топлотном и механичком удару експлозије, а 19 рудара се угушило јер није било довољно кисеоника.
Такође, у овом руднику због упале и експлозије метана 1974. године настрадало је 15 рудара, док је идуће, 1975. године, услед избоја гаса и материјала погинуло пет рудара.
Бившу Југославију потресао је 26. августа 1990. године и погибија рудара у јами Добрња-Мрамор рудника Крека код Тузле.
Од последица експлозије у окну страдало је чак 190 људи.
Коментари