Читај ми!

Сандра Јовановић после 14 ВТО постала мама, саветује све који се боре за потомство, али и околину

Сандра Јовановић из удружења "Шанса за родитељство" имала је 14 вантелесних оплодњи, а од пре месец и по је мама једне девојчице. Сада када сам мама мислим да тек сада могу да помогнем људима, нагласила је Јовановићева која је имала савете и за оне који се боре са стерилитетом, али и за околину.

Прошле године у Србији је умрла 21.000 људи више него 2020. А рођене су 62.062 бебе. Народни фронт је оборио сопствени рекорд. Скоро 8.500 беба је рођено у тој болници 2021.

Ово нису егзактни подаци, али су једини доступни нашој јавности – сваки шести пар не може да има децу, у 40 одсто случајева проблем има мушкарац, у исто толико жена, а у 20 одсто случајева узрок је непознат.

Спас за ове парове је вештачка оплодња. Некада прескупа и многима доступна једино у иностранству, а данас далеко доступнија је и код нас.

Између 4.000 и 5.000 парова годишње оде преко Фонда за здравствено осигурање на вештачку оплодњу. Држава финансира неограничен број покушаја ВТО до 43. године за прво дете. За друго дете – ако је прво зачето уз помоћ ВТО – држава финансира два покушаја. За друго дете – ако је прво зачето природно – држава не финансира ВТО, а такозвани секундарни стерилитет је велики проблем многих парова у Србији.

Колико тачно парова у Србији има проблем са стерилитетом примарним и секундарним, не знамо. Не знамо ни колико је деце рођено уз помоћ ВТО. Колико је успелих, а колико неуспелих покушаја.

Упућени тврде да сваки трећи покушај успе. Око 32 одсто ВТО заврши се дечјим плачем.

Подизање свести о ВТО 

Сандра Јовановић из удружења "Шанса за родитељство" имала је 14 ВТО, а од пре месец и по је мама једне девојчице.

Гостујући у Београдској хроници, Јовановићева је рекла да јој је највише у тој борби за потомство помогло удружење "Шанса за родитељство", као и чланови удружења који су јој помогли да се сама носи с проблемом.

Наглашава да је веома битно подизање свести о вантелесној оплодњи.

"Сада када сам мама мислим да тек сада могу да помогнем људима", нагласила је Јовановићева.

Одговарајући на питање како није одустала, гошћа Београдске хронике, каже да је све време осећала да ће бити мама.

"Носила ме та жеља, али сам дала ипак себи неке границе до када ћемо да покушавамо. Обесхрабрује неуспех, и после 12. и 13. покушаја било је тешко, сваки пут када видите негативан тест, али цељ је да се дигнете и да то буде подстрек", нагласила је Јовановићева.

Како каже, најчешће предрасуде су да је ВТО вештачка оплодња и да се добијају вештачка деца, да су направљене бебе у лабораторији, немају свест да је очев сперматозоид и јајна ћелија мајке спојена у лабораторијским условима и да су то ваша деца.

Напоменула је да парове који се боре са неплодношћу често могу да повреде савети околине попут предлога кога лекара да посете или који чај да попију, а најбитније је да их неко саслуша јер су они већ све истражили.

Према њеним речима, држава је доста учинила тиме што је омогућила неограничен број покушаја ВТО, некада то није био случај, сада је ограничење једино у броју година. 

Нагласила је да и за оне које РФЗО одбије не значи да су све лађе потонуле јер и доста локалних самоуправа се укључују у тај процес.

Јовановићева је позвала све који имају проблем са стерилитетом да се јаве удружењу "Шанса за родитељство".

понедељак, 23. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом