Да ли деца довољно уче о безбедности у саобраћају
Свака четири минута на путевима широм света једно дете изгуби живот. Неупоредиво већи број њих задобије повреде које их трајно онеспособе. Иако је статистика код нас из године у годину боља, и даље смо далеко од тога да немамо страдале деце у саобраћају. Стручњаци упозоравају – неопходно је квалитетније и правовремено образовање и деце и одраслих.
Бранко Коцкица певао је генерацијама: "Кад се прелази улица где нема семафора, онда се врло добро поразмислити мора".
Иако иста правила важе и данас, саобраћај се од настанка ових стихова доста изменио. Зато апел струке – осим риме, неопходно је додатно знање о саобраћају.
"Дете које проведе осам или 11, 12 година у школској клупи не сме да изађе из образовног система а да нема формиране исправне ставове о саобраћају. Не причам о познавању саобраћајних правила и шта значи црвено и шта значи зелено, него причам о томе да је дете односно човек када одрасте свестан последица брзе вожње, алкохола, невезивања појаса и слично", наглашава Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја.
Саобраћај се у данашњем систему образовања врло скромно изучава.
"Изучава се у првом разреду кроз предмет Свет око нас, има 4 часа су одвојена за саобраћај, али деца ту више уче теме које су опште", каже в.д. директора Агенције за безбедност саобраћаја Душко Пешић.
Зато, већ годинама понављају исти захтев - увести посебан предмет о саобраћају. Али постојећи прописи налажу другачије - учење о саобраћају кроз прописани садржај. Надлежни поручују да има довољно часова кроз четири предмета, као и ваннаставне активности.
"Ми имамо овакву образовну политику која је усмерена на реализацију и развој међупредметних компетенција која негде не предвиђа увођење новог предмета него прожимање садржаја кроз различите предмете у циљу развоја функционалних знања и међупредметних компетенција", каже начелник Одељења за послове предшколског и основног образовања и васпитања Славица Јашић.
Новом стратегијом о безбедности саобраћаја, као и претходном, безбедност деце је приоритет, поручују из МУП-а. Циљ је да немамо ниједно дете погинуло у саобраћају.
Међутим, од почетка године на улицама Србије у саобраћајним несрећама повређено је 1.063 деце, а живот изгубило осморо деце.
Коментари