Читај ми!

Све већи број пензионера закључује уговор о доживотном издржавању – на шта треба обратити пажњу

Епидемија коронавируса повећала је неизвесност међу старијима и када је реч о наслеђивању имовине. Због страха да ће остати сами, немогућности да брину о себи, али и жеље да на време реше животна питања, све већи број пензионера одлучује се да закључи уговор о доживотном издржавању. И адвокати и нотари саветују им да буду опрезни.

Старост је сама по себи тешка, а уз болест и ниске пензије, постаје још тежа. Пензионере плаши и да ли ће имати некога да им помогне када им буде најтеже. Зато многи, још док су у пуној снази, одлучују да нађу неког ко ће о њима бринути, у замену за некретнину.

Потписивање уговора о доживотном издржавању обавља се код јавног бележника. Свака страна има своја права, али и обавезе.

"Након што им се све објасни, уговор се јавно прочита пред странкама, након тога се оверава. Постоји још једна посебна обавеза јавног бележника, а то је да упозори странке да та имовина, којом је располагао прималац издржавања, не улази након његове смрти у његову заовставштину. То значи да његови наследници неће моћи да га наследе", каже Нина Штиглић, јавна бележница.

Ипак, чланови породице често покушавју да пониште те уговоре.

"Првентивно је јако корисно пре потписивања уговора ангажовати судског вештака-неуропсихијатра који би дао своје мишљење да ли је прималац издржавања способан да разуме значај тог уговора и уопште има пословну способност, јер је најчешћи аргумент наследника покојника, тј. прималаца издржавања да прималац издржавања није био способан да разуме тај уговор. На овај начин се тај аргумент увелико ослаби и странка у поступку има мале шансе да успе", објашњава Ненад Васић, адвокат.

Пензионери су често и жртве оних који би лако да се домогну некретнине, не поштујући свој део уговора.

"Присуствовао сам једном тужном разговору где се старица, која је била прималац издржавања, пожалила да јој даваоци издржавања скоро годину дана нису доносили кувано јело. Доносили су јој само хлеб и млеко", додаје адвокат Васић.

"Мој најважнији савет свима који желе да закључе уговор о доживотном издржавању је да добро размисле са ким ће га закључити. Зато што успостављате један трајан однос, који је веома личан. То је лице које треба да се брине о вама, не само материјално да вас издржава", поручује јавна бележница.

Савет је и да се склапање уговора заведе као забележба на непокретности у земљишним књигама, јер се дешава и да пензионери понекад склопе по два или три уговора, па кад умру, настане спор међу даваоцима издржавања око имовине.

среда, 29. мај 2024.
16° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије