Читај ми!

Протест грађана у Лозници, траже да се изузме пројекат рудника литијума

У Лозници је одржан протест грађана против најављене изградње рудника литијума у том крају, али и против нових закона о референдуму и експропријацији. Грађани Лознице прикупили су потписе за иницијативу да се из Просторног плана града изузме Пројекат Јадар. Тим поводом за данас је била заказана ванредна седница Скупштине града, али је у међувремену отказана.

Грађани окупљени испред Скупштине града Лознице још једном су поручили да је њихов став јединствен – не желе рудник литијума у долини Јадра.

"Ми смо против тога, ове наше комшије које су продале, нека им је срећан пут, а ми ћемо се борити до краја", порука је окупљених.

Сматрају и да ће рудник неминовно довести до загађења, не само долине Јадра, него и целе Лознице што ће, кажу, даље довести до исељавања становништва.

"Живимо у неизвесности, зато што власт нам каже да ништа није потписала са Рио Тинтом, да ће се питати народ, а компанија се на терену понаша као да је то све завршено", указују грађани.

Грађани и представници удржења "Не дамо Јадар", које је организатор протеста, тврде да су се окупили како би утицали на одборнике да повуку одлуку о усвајању Просторног плана града, а који, по њиховом мишљењу, отвара врата за изградњу рудника.

"Наши захтеви су да се Просторни план посебне намене рудника Јадар избрише из Просторног плана града Лознице. То су наши захтеви и ми смо скупили око 5.500 потписа за ову иницијативу", каже Златко Кокановић из Удружења "Не дамо Јадар".

Разлог отказивања седнице Скупштине града Лознице није познат, јер се нико од надлежних тим поводом није огласио.

Кад је реч о Пројекту Јадар, из државног врха је више пута наглашено да ће о његовој реализацији одлучити грађани Србије на референдуму, али тек након што компанија Рио Тинто достави Студију о процени утицаја на животну средину.

понедељак, 23. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом