Врањанке на солидарном фронту, мурал Диане Будисављевић и хуманитарни бал
На дан када је пре 43 године преминула Диана Будисављевић, која је током Другог светског рата спасила 12.000 српске деце из хрватских логора, врањски Женски солидарни фронт, представио је мурал у њену част, и организовао Хуманитарни бал. Приход је намењен деци која су, током пандемије, остала без родитеља.
Хуманитарни бал на отвореном, у градском парку. Идеју Милице Анђелковић Јовановић прихватиле су Врањанке, анимирале уметнике, предузетнике, занатлије, угоститеље.
"Два месеца је трајала читава акција, током које су жене прикупљале средства, лобирале, шириле лепу причу о овом догађају, и око 500 правних и физичких лица одазвало на наш позив", каже Милица Анђелковић Јовановић из Женског солидарног фронта.
Уз кутију за донације, и радови које су домаћи уметници поклонили, ваучери за фризера, козметичара, медицинске прегледе, гардероба.
"Ако могу својим скромним доприносом, тако што ћу на штанду слика и књига продавати, у име организације Женски солидарни фронт, да би у хуманитарне сврхе што више новца могло да оде", каже Милена Богдановић.
Ивана Митровић каже да су евидентирали сваки комад гардеробе који је донесен и да су цену одредили у односу на цене на тржишту.
Женски солидарни фронт је своју снагу показивао и раније, прикупљали су донације за здравство, ковид болнице. Није им намера да се пореде са јунаштвом Диане Будисављевић, али је циљ исти, подршка деци која су била приморана да прерано одрасту.
"Ја као лекар на таквом послу заиста познајем пуно људи, а и делим заједно са њима њихову тугу због лоше судбине, тако да сам једва дочекала неки овакав апел и прикључила се овој акцији врло радо и анимирала колеге, колегинице, пријатеље, комшије, и све људе које познајем, углавном све добре људе", каже докторка Наташа Стојилковић из Женског солидарног фронта.
Након бала моћи ће да се пријаве све породице, деца која су остала без једног или оба родитеља током пандемије. Неће бити новчаних уплата, донираће уџбенике, намештај или оно што је пријављенима неопходно.
Коментари