"Братство и јединство" за бољи тов шарана

Након неуспеле приватизације 2005. године и бројних пословних проблема, који су завршени стечајем 2016. године, Пољопривредно предузеће "Братство јединство", из Неузине почиње свој нови живот. Највећи део имовине из стечаја купио је Рибњак "Сутјеска", који планира да на њивама производи храну потребну за тов шарана.

Дуже од једне деценије хангари Пољопривредног предузећа "Братство јединство" из села Неузина нису били испуњени пољопривредном механизацијом.

Захваљујући новом власнику који се бави рибарством, машине су поново део овог простора. Њиве су обрађене и на њима ће се производити све потребно за тов шарана.

"Засејали смо 380 хектара житарица и оставили смо око 120 хектара за кукуруз и за сунцокрет. Систем за наводњавање је у функцији на 300 хектара тако да ћемо успети и другу жетву да остварујемо на значајним површинама", наводи Драган Дошло из Рибњака "Сутјеска".

За годишњу производњу 70 вагона шаранске рибе рибњаку Сутјеска треба два и по милиона килограма житарица. Улагање у ратарство је дошло у правом тренутку, да се умањи проблем који сви рибњаци имају ове зиме.

Корона је смањила продају, а рибњак цену у велепродаји на 230 до 260 динара за килограм, што је најниже у последњој деценији.

"Ми смо увек успевали да продамо рибу. Значи, али ове године ће бити озбиљан проблем. Конкретно ми имамо 28 лагер зимовника, они су нама сад пуни. То се никад није десило ових предходних година. Сада је то све пуно па морамо да отварамо нове капацитете за лагеровање рибе", истиче Видак Милошевић, директор Рибњака "Сутјеска". 

"Братство јединство" неће наставити као ново предузеће, већ радна јединица у оквиру Рибњака. Овде ће се отворити и мешаона за концентрате којима се храни риба капацитета 300.000 килограма годишње.

субота, 26. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом