Међународни дан старих – активност најбољи лек против деменције

На Међународни дан старих ове године, најстаријим суграђанима је потребнија подршка и пажња како би се уз готово уобичајену усамљеност и заборављеност лакше изборили и са изолацијом због короне. У свету расте број старијих особа. У Србији старијих од 65 година је 17,4 одсто у структури становништва, па смо једна од најстаријих земаља у свету.

Министарка задужена за популациону политику Славица Ђукић Дејановић рекла је за РТС да Србија спада у старе државе, као и већи део Европе и Северне Америке.

Наводи да је током епидемије урађено истраживање на репрезентативном узорку од 1.054 особе старије од 65 година.

Истраживање је показало да су старије особе биле дисциплиноване, да су мере државе за њих императив и да верују струци.

Током анкетирања старији су радили тест самопроцене депресивности, а резултати теста показују да је 11 одсто жена и девет одсто мушкараца испољило средње тешку депресивност.

"У нашој култури су деца најчешћи неговатељи старијих особа, период короне и пандемија показали су да је ослонац на бризи о старијима, на деци. Осамдесет шест одсто деце не живи са родитељима, али су долазили да помогну. Али је изостао недостатак здравствене писмености у погледну менталног здравља", истакла је Славица Ђукић Дејановић.

Према њеним речима, деца и други који су бринули нису обратили пажњу на почетне знаке депресивности – уздах уместо осмеха, губитак самопоуздања, бојење свега у црно.

Најбољи лек против деменције је, истиче министарка, активно старење – неговање хобија, социјални живот.

Када је реч о природном прираштају, Славица Ђукић Дејановић наводи да је, према досадашњим подацима, једино у Војводини рођено 280 беба више од броја преминулих. У свим осталим деловима Србије је мање.

"Смртност се повећала свуда, изузев на југу, смањило се 1,3 одсто. Ми смо раније имали највећу смртност на југоистоку Србије", наводи министарка додајући да се смртност повећала пре свега од кардиоваскуларних и респираторних болести.

понедељак, 23. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом