уторак, 04.08.2020, 12:05 -> 15:30
Извор: РТС
Аутор: Бранислав Прокић
Олуја '95 – пут у непознато и живот који стане у две најлон кесе
Породица Симурџић је из села Мрђе код Дрвара, а Кондићи из околине Санског моста. Били су део колоне од 250.000 избеглица која је пред војном акцијом "Олуја" на данашњи дан пре 25 година напустила вековна огњишта и завичај у Лици и Хрватској. Велики број њих свој нови дом је нашао у банатској равници.
Шездесетдвогодишњи Слободан Симурџић у Банатско Велико Село код Кикинде дошао је са породицом пре 25 година. Данас у свом дому, са супругом и унукама гледа слике завичаја који је морао да напусти.
Као и све избеглице након акције "Олуја", дочекала их је могућност да у Србији на за њих непознатом месту започну нови живот.
"Ми смо нон-стоп били подстанари кад смо дошли. Подстанари смо били, али да вам кажем сви људи код којих смо живели, једно три-четири куће нико нам није наплаћивао кирије", прича Слободан Симурџић, родом из села Мрђе код Дрвара.
Борка Симурџић из Банатског Великог Села је пет кућа променила док није дошла до свог дома.
"Сад сам најсрећнија, у моме дому какав је такав је, потрудили смо се колико смо могли. Све на рукама, мотика, лопата и полако", додаје Борка.
Тог 4. августа Радомир Кондић је као војник јединица Републике Српске добио могућност да збрине своју породицу. Повлачење кроз коридор трајало је ка сигурности неколико дана, а за Банат и Нове Козарце чуо је од рођака и родбине.
"Нешта је успело да избегне, а нешта је остало. То ме је још више потресло. Није било спавања, нити је било сна ни да долази сан на очи да се море спават, нити је било шта за јести нигде ништа, само кад наиђеш на неки извор воде одем напијем се воде и настављај даље", каже Радомир Кондић, родом из Санског Моста.
Цео живот је, каже, стао у две најлонске кесе.
"Јако је болно. Покушала сам да будем велика подршка њему, успела сам у томе. Рат увек оставља последице на све, па и на њега", наводи Горица Кондић из Нових Козараца.
Смештај за страдалнике акције "Олуја" међу првима је понудио град Кикинда који је прихватио више од 13.000 избеглица. У њихову нову будућност уложено је више од два и по милиона евра.
"Обезбеђено је преко 306 породица кроз стамбени вид, значи купљене су куће, 41 стан је изграђен, једну смо зграду већ уселили ову другу усељавамо негде септембра-октобра месеца. Екомонски смо оснажили негде преко стотину породица", указује Татјана Барбулов, повереник за избеглице и мигранте у Кикинди.
Збринут је највећи део избегличке популације, а ново улагање Комесаријата за избеглице од 150.000 евра наименовано је као трајно решење уз планирани откуп још 15 сеоских домаћинстава.
Коментари