У Београду одржан еколошки протест испред зграде Владе

Испред Владе Србије одржан је протест еколога - Наше реке, наше шуме, наш ваздух, наша земља. Траже да се спречи градња минихидроелектрана које угрожавају природу и да се смањи загађење ваздуха.

Представници еколошких удружења из целе земље, професори Београдског универзитета и научници траже да се више користи геотермална и соларна енергија и енергија ветра и забрани градња у заштићеним подручјима.

"На нашим плећима терет ове генерације је питање екологије и питање заштите животне средине", каже Ива Марковић из организације "Право на воду".

Оливер Илић из организације "Савски насип" навео је да се боре да сачувају водоизвориште "Савски насип" који од поплава брани најмногољуднију општину у Србији.

До сада имамо изграђених 120 минихидроелектрана, а планирано је 856.

"Ако би направили 856 објеката имали би два до три процента енергије на годишњем нивоу ал би то значило да бисмо зацевили преко 2.200 километара водотокова и да смо девастирали све вредне брдскопланинске акватичне екосистеме", рекао је професор Ратко Ристић, декан Шумарског факултета.

Сви велики градови имају загађен ваздух, а Београд је био и међу најзагађенијим градовима на свету.

"Имамо ми неки мониторинг који је општи показатељ загађења ваздуха - садржај честица и садржај неких гасова, али не меримо бројне токсичне супстанце", навела је Драгана Ђорђевић, руководилац Центра за инжињеринг животне средине.

"Загађење ваздуха и климатске промене долазе из истог оџака, односно загађујуће материје и угљендиоксид који је главни контрибутор промене климе долази углавном из термоелектрана и процеса сагоревања фосилних горива", истакао је Владимир Ђурђевић, професор Физичког факултета у Београду.

Закон који предвиђа забрану изградње минихидроелектрана упућен је Влади.

четвртак, 05. март 2026.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом