Бебе се још у материци спремају за оно што их чека
Врло често мислимо да најмлађа деца, бебе, једноставно не осећају и не разумеју свет око себе и шта се око њих дешава. Да није баш тако, у разговору за РТС објаснила је физијатар др Данијела Вукићевић.
Данијела Вукићевић, физијатар, у Јутарњем програму РТС-а објаснила је када бебе постају свесне свог окружења.
"Код већине родитеља, са генереције на генерацију преноси се то да су бебе беспомоћне, да не могу ништа, и то јесте делимично тачно, али оно што наука говори и потврђује јесте да се бебе рађају са огромним потенцијалом да разумеју свет и још у материци се припремају за оно што ће их чекати када се роде", каже др Вукићевић.
Други дан по рођењу бебе виде особу која им се обраћа и виде љубав која зрачи из тог лица.
"Ми смо социјална бића, људско младунче, као што знамо, најнеспособније је од свих младунчади у животињском свету, и када виде љубав која зрачи из особе, то су прво мајка и отац, и наравно остали који се баве дететом, то је нешто што беби, односно новорођенчету, даје знак да је све у реду - преживећу, они ме воле", објашњава докторка.
Бебе осете љубав захваљујући социјалној интеракцији. "Снимају израз лица особе која им се обраћа, осећају мамин мирис, укус и мирис млека и то је нешто што их чини сигурним јер нису сами способни да се брину о себи", наводи др Вукићевић.
Свака активност која се спроводи са дететом је начин на који бебе почињу да уче. Препознају глас, мирис и укус, воле када их носите и када бринете о њима. Оно што је јако важно је да прочитате сигнале које вам беба шаље. Беба вам то говори изразом лица, начином дисања, гестикулацијом.
Све што радите са дететом радите полако и посматрајете да ли му прија или не прија.
Све ово и још више, на сајту Уницефа, на страницама Родитељски кутак и Кутак за игру (https://www.unicef.org/serbia/kutak-za-igru) Ту су савети и идеје о томе како да причате, играте се и подскнете развој својих беба.
Коментари