Како одабрати старачки дом

Одлука да се старији члан породице смести у старачки дом, није лака. Међутим, некада је у кућним условима немогуће пружити адекватну стручну негу. Савремени старачки домови пружају све што је потребно за збрињавање старијих и болесних особа.

Како одабрати онај прави и о чему водити рачуна? Приликом одабира старачког дома за неког члана породице, требало би узети у обзир неколико критеријума и према њима се руководити.

Пре свега, требало би добити одговор на питање да ли дом има одговарајуће услове и капацитете за смештај особе у односу на њено здравствено стање.

Већина старачких домова може да се носи са изазовима у вези са болестима и стањима које најчешће прате треће доба. Обезбеђена је здравствена заштита у виду редовних контрола лекара опште праксе, док се прегледи лекара специјалисте заказују по потреби и у договору са породицом.

Међутим, уколико особа за коју се тражи дом има веће здравствене потешкоће, свакако је прво питање које треба поставити - да ли је уопште могуће сместити је у дом. На пример, само неколицина домова нуди палијативну негу која је неопходна најтежим болесницима. Иначе, здравствено стање је важно и са формирањем цене услуга.

Накнада која се плаћа на месечном нивоу многима игра важну улогу. Цене се разликују, али на њихово формирање утиче више чинилаца.

Опремљеност, број кревета у соби и локација дома су само неки од њих, али удео у цени формира се и у односу на тренутно здравствено стање будућег становника дома.

Непокретним особама потребна је константна нега и помоћ током двадесет четири сата. За њих ће смештај у истом дому бити скупљи у односу на неког ко у већој мери може самостално да се стара о себи.

Стручност и љубазност особља требало би да буде један од најважнијих фактора у одлучивању, јер смо свесни да је реч о избору места где старији члан породице треба да се пресели и настави живот. Приватни старачки домови приликом запошљавања врше строгу селекцију када је стручност и искуство запослених у питању пошто од тога зависи будућност посла и позиција установе у односу на бројну конкуренцију.

Што се тиче амбијента, извесни домови за старе истичу као своју предност чињеницу да су луксузно опремљени. Неки потенцирају на топлини и кућној атмосфери. Шта се коме више допада није тема о којој вреди полемисати.

Важно је, да је простор дома прилагођен старијима и њиховим потребама.

На степеништима би требало да постоје посебни лифтови - столице. Ходници би требало да буду широки како би се кроз њих лакше кретале особе са инвалидитетом које користе ортопедска помагала.

Требало би избегавати домове у којима су заједничке просторије замрачене и где нема довољно сунчеве светлости јер такав амбијент могао би неповољно да утиче на психу.

Осим уређења, једна од првих ставки коју ћете приметити током обиласка је да ли је хигијена на задовољавајућем нивоу. У вези са тим не би требало правити компромисе. Уз позно доба иде крхко здравље које је код многих мање или више нарушено, а сваки пропуст у одржавању хигијене додатно би га угрозио.

Не смемо заборавити ни локацију. У нашој земљи постоји преко 200 старачких домова. Од места где се дом налази зависи и његова структура.

У урбаним градским зонама старачки домови имају мања дворишта и зелене површине које их окружују. Ван града домови се простиру на знатно већим плацевима, што им пружа могућност пројектовања сопствених паркова и правих оаза у природи.

Ако планирате честе посете бирајте локацију која је близу ваше куће или канцеларије. Међутим, ако живите негде далеко и ако сте управо због тога били принуђени да старијег укућана збринете у дому, онда за ваше посете неколико пута годишње локација дома не игра толико важну улогу.

Можете се одлучити за неки од домова на периферији, или чак за дом који се налази на селу. Међутим, чак и у центру града постоје домови који су ушушкани у некој мирној улици у пространој кући са великим и лепо уређеним двориштем.

Има и оних који имају огромне терасе које су сасвим довољне да замене простране вртове. Како бисте најлакше могли да направите поређење свих домова, посетите веб сајт mirandre.com где ћете наћи све неопходне информације на једном месту.

За крај треба рећи нешто и о атмосфери која влада у старачком дому. Нека то ипак буде фактор који ће превагнути у избору.

Обратите пажњу кад бирате дом да ли ће Вас тамо дочекати насмејана лица осталих становника дома.

То је знак да се неко њима бави и да им пружа потребну љубав и пажњу.

Распитајте се и о друштвеном животу и начинима организовања забаве.

Насупрот томе, сувише мирна атмосфера знак је да су баке и деке збринуте што се терапије тиче, али да ту нешто недостаје. Без обзира да ли пате од деменције, треба имати на уму да су они сви некад били у пуној снази, да су се бавили разним занимањима, а сада је на млађима да учине све да не изгубе своје достојанство и да им улепшају преостале дане.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 03. мај 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом