Желите да гајите свиње, кокошке и козе у Београду? Може, ово су услови

Веровали или не, не могу све животиње да се гаје у свим општинама. Тако на пример закон прописује да на Звездари смете да узгајате свиње, а на Палилули и Чукарици није забрањено држање кокошака.

Веровали или не, не могу све животиње да се гаје у свим општинама. Тако на пример закон прописује да на Звездари смете да узгајате свиње, а на Палилули и Чукарици није забрањено држање кокошака.

У центру града је забрањено, али на ободима неких општина, па и на Звездари, Палилули и Чукарици, можете да гајите козе, кокошке, куниће. Закон не прописује колико домаћих животиња смете да држите у дворишту, ваћ само на којој површини.

"Прописано је да сви који имају неку од домаћих животиња, њих могу држати и гајити искључиво у двориштима, на простору од најмање десет квадрата. Уколико постоји евентуално део који се односи на заједничко двориште, треба сагласност и другог власника", објашњава члан већа ГО Звездара Владан Јеремић.

За оне који, како стоји у закону "не држе животиње у хуманим условима" казна не следи одмах. Општински инспектори прво упозоравају, други пут кажњавају.

"У зависнности од прекршаја, казна је до 100.000 динара", додаје Јеремић.

И док општинска инспекција контролише држање домаћих животиња, комунална инспекција задужена је за кућне љубимце у становима. А ако комшија пријави да пас лаје из туђег дворишта, то је у надлежности комуналне милиције.

"Ми можемо да проверимо да ли на улазним вратима постоји натпис 'чувај се пса' или 'опасан пас'. Ако је пас напољу, тај бокс мора да буде удаљен пет метара од сваког комшијског дворишта. Ако је у кући, онда не важи друго правило", наводи Ненад Лакић, шеф одсека Оперативног центра Комуналне милиције.

Комунална милиција асистира инспекторима Ветерине Београд када проверавају да ли су власнички пси чиповани и вакцинисани. Кажњава власнике који шетају пса без повоца где то није дозвољено или прљају зелене површине.

"У региону основне и предшколске установе, после 7.30 не сме да буде пас. Кажњавамо за несавесно шетање после тог времена са 10.000. За некупљање измета такође 10.000 динара", додаје Лакић.

Казну је платио и један господин који је пре две године извео свог љубимца у шетњу Кнез Михаиловом. У питању је била змија, а власник није имао потребну документацију.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом