Кубуровић: Имамо исту регулативу као и најмодерније државе Европе
Нови Закон о заштити података о личности омогућио је да Србија данас има у потпуности исту правну регулативу као и најмодерније државе Европе, истакла је министарка правде Нела Кубуровић на конференцији о заштити података о личности коју је организовао Савет страних инвеститора.
Министарка правде је додала да је тај закон добио позитивну оцену од стране Европске комисије и да је потпуно усклађен са европским директивама у области заштите података о личности, саопштило је Министарство правде.
"Наш закон апсолутно смо ускладили са приписима Европске уније - са регулативом и директивом које су почеле да се примењује у мају прошле године и које важе за чланице ЕУ", рекла је Кубуровић и указала да Србија управо користи праксу и искуства тих европских држава.
Кубуровић је нагласила да је нови Закон о заштити података о личности од велике важности, те да изазива не само пажњу домаће јавности, већ и међународних партнера, као и да је то закон који је врло често био предмет оцене у поступку испуњавања обевеза наше земље у процесу приступања ЕУ.
"Узимајући у обзир чињеницу да привредни субјекти који послују са земљама ЕУ, већ послују по овим прописима, примена овог закона омогућиће да идентична правила важе и приликом пославања у Репбулици Србији", истакла је Кубуровић.
Министарка је подсетила да је заштита података о личности једно од основних Уставом загарантованих права, те да је суштина новог закона управо да шири корпус права сваког појединца, као и да шири механизам његове заштите. Она је додала да Министарство правде остаје отворен партнер и Савету страних инвеститора и осталима, како би закон, чија примена почиње 21. августа, ефикасно заживео у пракси
"Савет страних инвеститора био је и те како активан током целе јавне расправе и добар део решења, која су данас саставни део закона, постала су то захваљујући њиховим примедбама и сугестијама", закључила је министарка Кубуровић.
Члан Управног одбора Савета страних инвеститора Горан Пекез истакао је важност новог закона и указао да је веома битан и због страних инвеститора и нових пројеката, односно да се
у Европи и свету све више важности придаје да ли је земља спровела Закон о заштити података о личности и да ли има развијену праксу заштите података о личности.
"Причамо о широј слици, о нечему што ће одредити да ли ће Србија сутра бити дестинација за многе важне инвестиционе пројекте. Због тога ми је много драго да је и међу представницима Владе Србије препозната важност ове теме и да постоји јасно лидерство", рекао је Пекез.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар