Шта доноси промена Закона о социјалној заштити

До доношења новог Закона о социјалној заштити - мења се постојећи. Једна од најважнијих новина је увођење социјалних карата и враћање статуса службених лица стручним радницима. Циљ измена и допуна је да се исправе мањкавости и да систем буде ефикаснији. Надлежни су запосленима у социјали представили верзију измењеног Закона, а они су имали прилику да још једном изнесу своје мишљење.

Прва асоцијација грађана на помен центра за социјални рад је помоћ сиромашнима и насиље у породици.

Списак послова социјалних радника је много дужи. Они су и први на удару незадовољних суграђана и јавности, а мало ко зна да решења које доносе зависе и од одлука и поступака других ресора - полиције, правосуђа, тужилаштва, здравства.

"Центри покривају 56 разлитих категорија за негде 36 облика социјалне заштите, врло је разуђен обим рада центара. Оно што очекујемо као бољитак је да се јасно омеђе наше компетенције, наш обим рада, да се једноставно у оквиру свих сектора зна ко, докле и шта ради, и за шта сноси одговорност", рекао је Зоран Јовић, в.д. директора Центра за социјални рад "Свети Сава" у Нишу.

У Националној организацији особа са инвалидитетом сматрају да није у реду то што нису били део радне групе али су задовољни предлогом да се незапосленим родитељима деце с инвалидитетом исплаћује месечна новчана накнада.

Забринути су, међутим, што и ова верзији Закона дозвољава трајни смештај особа с инвалидитетом у дом.

"Ако Закон каже да локална самоуправа не може да обезбеди сервис подршке као што је персонална асистенција, практично се дају одрешене руке локалним самоуправама, Центрима за социјални рад да особе с инвалидитетом упућују у установе за трајни смештај, што је изузетно лоше решење и није у складу са најављеним трендовима деинституционализације у Србији", истакао је Дамјан Татић из Националне организација особа с инвалидитетом.

Проблеми постоје и у начину функционисања установа социјалне заштите. Уз већ измењен начин финансирања, и то ће се променити, најављује министар.

"Ми имамо јасну политику Владе која каже тај сегмент мора да се унапреди, дакле ја немам ограничења, једино могу да будем неспособан за тако нешто. Имамо од КФП-а 10 милиона евра за улагање у инфраструктуру, имамо реорганизацију центара за социјални рад, верујем да ћемо имати у следећој години и попуну кадра по новој систематизацији – значи радимо и желимо да будемо најфункционалнији", навео је Зоран Ђорђевић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Закон о изменама и допунама закона о социјалној заштити, уз још 14 које министарство припрема, наћи ће се пред посланицима на јесењем заседању.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 21. мај 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом