Од наредне године Пироћанци ће морати да раздвајају отпад

Да би свој град учинили бољим местом, у Пироту су уз помоћ донатора и Министарства заштите животне средине, почели пројекат раздвајања и рециклаже отпада.

Иако једна од најмодернијих у Србији, регионална депонија у Пироту користи се као обично сметлиште. То значи да се ништа од отпада не рециклира.

Еколошке организације упозоравају да је неопходно прерађивати отпад, јер је то основни предуслов за здраву животну средину. Еколошка свест грађана је ниска, а немају ни услове за рециклажу.

"Код нас не постоје класични контејнери за сепарацију отпада тако да и то отежава, али људи сами морају да се потруде и пронађу начин. Нажалост, свест наших грађана по питању компостирања и раздвајања отпада је на изузетно ниском нивоу", каже Александар Видановић из еколошког удружења "Геа".

То ће се, кажу у Јавном предузећу "Регионална депонија", ускоро променити, јер је у Пироту почела изградња хале за раздвајање и прераду отпада. У току су припреме и за изградњу компостане.

"Основни бенефит када је реч о компостани, линији за секундарну сепарацију отпада и примарној сепарацији отпада, јесте да смањимо количину одлагања отпада на ћелију депоније. Најскупља инвестиција је изградња ћелије депоније, која је ограниченог капацитета", истиче Небојша Иванов, директор ЈКП "Регионална депонија".

"Заиста мислим да када завршимо постројење за пречишћавање отпадних вода, које је извесно, да ћемо бити прави еколошки град. Поред тога, у наредној години треба да заживи пројекат примарне сепарације отпада за шта смо добили подршку Министарства од 700 хиљада евра", каже Владан Васић, градоначелник Пирота.

То значи да од наредне године грађани Пирота неће више моћи да без реда бацају смеће у контејнер. Свако домаћинство добиће две канте и грађани ће морати да раздвајају отпад.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом