Фекалне воде се сливају са плафона у београдској школи

Oсновна школа "Марко Орешковић" у Београду није реновирана пуних 17 година. Проблеми су се толико нагомилали да су родитељи морали сами да прикупе новац да би решили најургентније – да се фекалне воде са првог спрата не сливају у приземље.

Због дотрајалог крова који прокишњава, зграда новобеоградске Основне школе "Марко Орешковић" годинама је у проблему.

Вода цури на све стране, продире у учионице и кабинете, у свечану и фискултурну салу и омета наставу.

Мушки и женски тоалети су тренутно највећи проблем, због одводних цеви из ве-це шоља, које су постале порозне.

Често су запушене, па се фекалне воде са првог спрата сливају у тоалете у приземљу, које користе ученици шест одељења и предшколци Предшколске установе "Нови Београд". 

"По сазнањима које имамо, школа се обраћала у више наврата општини, последњи пут у новембру 2018. Одговор од општине нисмо добили. Познато нам је и да су се обраћали Граду. Од Града смо добили повратну информацију да то спада у надлежност општине, зато што је реч о текућем одржавању", каже један од родитеља Јелена Марков.

Школа је последњи пут реновирана 2002, када су донацијом Владе Јапана замењени пе-ве-це прозори, а кров премазан заштитним слојем. Од тада је прошло 17 година. Да би решили проблем тоалета родитељи су покренули иницијативу и сакупили део новца.

Марјана Радаковић Ћирић, још једнa од мајки, каже да иако је сакупљена минимална свота новца, то конкретно значи вољу родитеља да им деца користе нормалне тоалете.

"Моћи ћемо да решимо само то, да се замене одводне цеви у тоалетима које заиста представљају велики проблем, јер буквално се фекалије сливају низ плафон тоалета", нагласила је Радаковић Ћирићева.

У вези са решавањем проблема који очигледно постаје све већи у овој школи, одговор надлежног Секретаријата РТС није добио, па га очекује наредних дана.

Школу "Марко Орешковић" похађа око 500 ђака у две смене, који могу да се похвале да су на разним такмичењима само у 2018. години освојили 108 награда, а школа је пета по реду рангирана по успеху матураната, упркос отежаним условима у којима прате наставу.

Због прокишњавања крова у појединим учионицама и кабинетима на првом спрату зимус су биле постављене кофе које су скупљале кишницу. Да би се урадила санација, прво је потребно урадити пројекат саме адаптације крова, за који школа нема новца.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 24. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом