Жене на селу не смеју бити запостављене

Председница парламента Маја Гојковић поручила је да жене на селу у Србији не смеју бити запостављене и да им се мора омогућити економска равноправност, здравствена подршка и достојанствен живот.

Маја Гојковић је, отварајући конференцију "Жене живе и на селу" у Скупштини Србије рекла да је важно да друштво не заборави да жене не живе само у градовима, већ и на селима, где често остају запостављене, док су проблеми са којима се суочавају у многим аспектима тежи и сложенији од оних у градским срединама.

Навела је да данашњом конференцијом почиње серија обилазака сеоских подручја и разговора са женама, како би се држава упознала са њиховим проблемима и јавности указало на стварни положај жена на селу, али и донеле одлуке шта је потребно урадити да жене на селу буду друштвено и економски оснажене.

"Наш циљ је и да посебно укажемо на значај и потребу економског оснаживања жена на селу, посебно кроз подстицање на предузетиштво, потом оснаживање у борби против насиља у породици, као и да их мотивишемо да одлазе на превентивне здравствене прегледе, што је од кључне важности", рекла је Гојковићева.

Жене са села без представнице у парламенту 

Наводећи да се села суочавају са бројним изазовима, попут сиромаштва, недовољне развијености, недостатка адекватне путне инфраструктуре, као и приступа здравственим услугама, али и са проблемом миграција и пражњењем сеоских средина, Гојковић је рекла да је посебно тежак положај жена.

"Жене на селу су најчешће оне које прве устају у свом домаћинству, прве су на њиви, у воћњаку, често немају ни суботу ни недељу, као ни одмор, а при томе, њихов рад се углавном не препознаје и не вреднује на прави начин. Суочавају са одсуством могућности било каквог избора када је реч о запослењу, више од 50 одсто је незапослено, немају све потребне услове за адекватну бригу о свом здрављу и најмање имају времена за себе", наводи Гојковићева.

Додаје да жене најчешће живе у патријархалној и традиционаљној средини, што доводи до тога да су мушкарци углавном власници имовине, о чему сведочи да је само 12 одсто жена власница кућа у којима живе, а само 16 одсто има имовину над земљом.

Гојковић је рекла да у парламенту не постоји жена посланица која је глас жена са села.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 19. април 2026.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом