Мигранти који желе да остану у Србији

Србија је само пролазна тачка на мигрантском путу. Ипак, има и оних који своју будућност виде овде. Срела их је екипа РТС-а у Центру за тражиоце азила у Боговађи.

Свој пут од Кубе до Србије Белкис Гонзалес сликовито дочарава у тихој књизи, машталици. Ручно ју је урадила са осмогодишњом кћерком, Исменом. Због чега се са егзотичног карипског острва отиснула ка Србији, причала нам је у Центру за тражиоце азила у Боговађи.

Породица Гонзалес напустила је Кубу из политичких разлога. Српски језик уче годину дана, желе да се уклопе у друштво, скуће и имају спокојан живот. Кроз осмех говори да су израђујући мотиве и детаље за необичну сликовницу Белкис и њена кћерка лепо и корисно проводиле време заједно.

"У време вечере породица је на окупу. То је леп моменат. У нашој култури заједништво је веома важно и слога у породици", истиче Белкис.

Хамид Голи из Ирана је главни столар у Боговађи. На готово сваком кораку у његовој радионици су предмети из радионице од намештаја до новогодишњих украса.

"У кампу је корисно што проводим време и са породицом, и радећи. У Србији сам већ годину и по дана. Желео бих да добијем дозволу за рад и да се запослим. Моја породица радо би остала у Србији", истиче Хамид Голи из Ирана

Иранац је и најмлађи станар Центра у Боговађи, стар неколико дана. Док смо снимали нашу причу, посетила га је патранажна сестра.

"Дечак. Породица је из Ирана. Рођен је у Ваљеву и јуче смо имали мало славље поводом тога. Тако да се увек трудимо да обележимо и њихове рођендане, све Нове године. Током једне наше календарске године ми овде имамо организована два-три дочека Нове године, два Божића, два Ускрса", наводи Дајена Ристић, координатор Центра за тражиоце азила у Боговађи.

Да различитости треба да се поштују, уче се од малих ногу станари Центра за тражиоце азила. Основци похађају школу у Боговађи, средњошколци Техничку у Лајковцу. За одрасле организовани су бројни курсеви и радионице.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 24. фебруар 2026.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом