Благојевић: Завршена обнова објеката у 93 града и општине широм Србије
У претходне четири године Канцеларија за управљање јавним улагањима реализовала је 381 пројекат обнове објеката јавне намене и унапредења локалне инфраструктуре, од чега је у последње две године обновљено 107 школа широм Србије у које се деценијама није улагало.
У нове учионице од 3. септембра ући ће и ученици 18 школа, у којима су радови на обнови извођени током летњег распуста.
У Канцеларији за управљање јавним улагањима су задовољни досадашњим послом на обнови и најављују да је у плану да се у селу Рибница код Краљева и у Гроцкој поруше старе школе и на њиховом месту изграде нови објекти прилагођени новим условима и стандардима, као и броју деце.
Директор Канцеларије за управљање јавним улагањима Марко Благојевић рекао је за Танјуг да су обновљене школе, као и здравствене установе и домови здравља широм Србије у оквиру програма обнове који је почео пре две године, много функционалније, безбедније, са најмодернијим стандардима у области противпожарне заштите, али и у области енергетске ефикакасности.
"Не радимо као што је то, можда, раније био случај, замену прозора који су пукли или замену крова који прокишњава. Радимо потпуну реконструкцију која подразумева и унапређење функционалности објеката и енергетске ефикасности тако да сваки од тих објеката буде јефтинији за одржавање", рекао је Благојевић.
За њихово даље одржавање биће задужене локалне самоуправе, а Благојевић верује да ће се оне понашати домаћински, с озбиром да је уложен велики новац.
"Ти обекти су сада обновљени тако да су за њихово одржавање буквално потребно портфиш и кофа и, с времена на време, кречење", каже Благојевић.
Верује да након уложених неколико стотина хиљада евра у обнову једног објекта локалној самоуправа јесте у интересу да тај објекат одржава.
"Не постоји начин да се било ко обавеже и да се за ту обавезу уведе санкција, али то свакако може да буде оријентир у неком будућем тренутку за наш однос према новим улагањањима уколико се она која су већ реализована просто не третирају онако како би требало, а то је на један домаћински начин", поручује Благојевић.
Сумирајући досадашњи рад на обнови, Благојевић је навео да је завршена обнова објеката у 93 града и општине широм Србије, а да су у 33 града и општине у току радови.
"Мислим да је то завидан резултат, нарочито када се узме у обзир количина новца која је до сада потрошена за те потребе. Само на готове објекте потрошено је више од 30 милиона евра", рекао је Благојевић.
Објаснио је да је у појединим локалним самоуправама обновљено више објеката, те наводи да су на пример у Сјеници, Власотинцу и Горњем Милановцу завршена по четири објекта.
"Објекти су просто у таквом стању да је неопходно много више новца и времена за реконструкцију него што сам лично могао да замислим у тренутку када смо се у овај посао упустили", рекао је Благојевић.
"Посао на обнови објеката јавне намене трајаће у годинама пред нама"
Каже да ће посао на обнови објеката јавне намене трајати у годинама које су пред нама, те да је од брзине, у овом случају неупоредиво важније посветити пажњу квалитету обновљених објеката.
"Тај посао ће можда трајати дуже него што је на почетку било замишљено, али ћемо, након што тај посао завршимо, имати за собом озбиљан резултат", навео је Благојевић.
Објаснио је да Влада Србије посредством Канцеларије за управљање јавним улагањима управља обновом објеката јавне намене у области здравства, просвете и социјалне заштите, без обзира на њихову величину и појединачни значај.
"Пођеднако се бавимо како најмањим сеоским амбулантама и најмањим сеоским школама, тако и најзначајнијим и највећим институцијама у сектору здравства. Пођеднаку пажњу поклањамо пројектима као што је КБЦ 'Драгиша Мишовић' и пројекту обнове амбуланте у селу Сибница у општини Жабаљ", каже Благојевић.
Објекти се обнављају по приоритетима које су одредиле саме локалне самоуправе, а Благојевић објашњава да радове финансира Република Србија, тако да објекти након радова буду комплетно обновљени "од пода до крова".
"Добро смо одмакли, али било је потребно пуно времена да се цео пројекат 'заврти', јер нису постојали спремни пројекти, а потпуна реконструкција захтева много озбиљне пројекте на којима треба много озбиљно и да се ради. Требало је времена да цео тај пројекат добије на замаху, он је сада добио замах и то сада иде неупоредиво брже него што је то раније био случај", закључује Благојевић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар