У порасту број избеглица и миграната који долазе у Србију

Број идентификованих миграната и избеглица који су стигли у Србију повећан је за два и по пута од јануара до јуна ове године, саопштила је организација "Save the Children".

Та организација идентификовала је у јуну 1.330 миграната и избеглица који су стигли у Србију, а у јануару 498.

Стварни број избеглица и миграната који путују кроз Србију свакако је већи, јер ови подаци не обухватају све новопридошле избеглице и мигранте, већ само оне са којима је "Save the Children", заједно са локалним партнерима - Центром за интеграцију младих, Праксисом и Групом 484, имао контакт и пружио им неку врсту подршке. 

Од укупног броја људи пристиглих у првој половини године, 26 одсто (1.140) су деца, а нешто више од половине новопридошле деце су малолетници који путују без пратње родитеља или старатеља.

Избеглице и мигранти већ неколико година у континуитету путују западно-балканском рутом, а њихов број и путање којима се крећу настављају да се мењају у зависности од разних околности. Један од узрока који утиче на промене у токовима кретања миграната су свакако годишња доба и повољни временски услови, али то никако није једини фактор. 

Јелена Беседић из организације "Save the Children" навела је тим поводом да је прва половина 2017. године била обележена мањим бројем долазака, те да је у јуну 2017. године идентификовано само 298 нових долазака. 

"Број је поново почео да се повећава од јесени прошле године, након курдског референдума о независности у Ираку и либерализације визног режима са Ираном. Тај тренд се наставио и у првој половини 2018. године, када може да се прати пораст долазака из месеца у месец. Још један важан тренд је активирање руте кроз Босну и Херцеговину, кроз коју је од почетка године прошло око 7.000 људи", прецизирала је Беседићева.

Новопридошли мигранти, међу којима има оних који су недавно напустили своје земље угрожене конфликтом и сиромаштвом, као и оних који су провели дуже време у Грчкој или Бугарској, пролазе кроз Србију надајући се да ће преко Босне наставили пут ка земљама западне Европе. 

Највећи број избеглица и миграната каже да су у Србију ушли из Македоније, док је главна тачка уласка током 2017. била Бугарска. 

То, према речима Беседићеве, илуструје премештање главног мигрантског тока ка југу и активирање рута које не иду кроз Србију, већ кроз Албанију и Црну Гору ка Босни и Херцеговини. 

Из Србије у Босну стижу и они који су месеце, неки и године провели у центрима за избеглице успостављеним у Србији.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом