Лончар: Аеродром у Београду први избор за принудна слетања

Министар здравља Златибор Лончар обишао је амбуланту на Aеродрому "Никола Тесла" и том приликом похвалио све људе који ту раде зато што, како је навео, када се појави ситуација на небу да авион има путника којем је позлило, од свих регионалних аеродрома, капетани авиона се одлучују за аеродром у Београду.

Иначе аеродром "Никола Тесла" од принудног слетања авиона приходује од 2.000 до 10.000 евра по једном слетању.

Златибор Лончар је рекао да се лекарски тим у Амбуланти налази на почетку система који је одговоран у случајевима да авион мора принудно да слети, јер имају пацијенте којима је неопходна медицинска помоћ.

"Када такав авион слети овде, онда из амбуланте екипа одлази до авиона, преузима пацијента, указује неопходну прву помоћ, а за то време је већ обавештена Хитна помоћ, која обавештава Ургентни центар или неку другу болницу и направи се тај ланац да се не изгуби ниједан минут да се покуша да се том пацијенту спаси живот", објаснио је Лончар.

Додао је да се на Аеродрому обави минимум 15 прегледа дневно, те да је од почетка године до данас Хитна помоћ долазила на Аеродром да интервенише педесетак пута.

Подсетио је на пацијента из Немачке, због којег је авион принудно слетео, јер је имао срчаних проблема, а који је реанимиран чак 30 пута и казао да то није хитно и ефикасно урађено на Аеродрому "Никола Тесла", тај пацијент данас не би био жив. 

"Иде летња сезона, сада су и празници и већи је број путника, а када је већи број путника, онда имате и већи обим посла за људе који раде у Амбуланти", навео је Лончар.

Додао да је договорено да се установи непосредна комуникација људи из амбуланте на Аеродрому са директором Ургентног центра, Хитне помоћи, и да то буде лична комуникација.

"Они ће се виђати једном месечно да би на време урадили све што је неопходно да би се што више људских живота спасило", казао је Лончар.

Навео је да је Инспекција Министарства здравља на Аеродрому 24 сата и води рачуна о свим сумњивим путницима, као што су радили и када је био највећи прилив миграната.

Извршни директор Аеродрома Раша Ристивојевић указао је да има од 1.500 до 3.000 прелета дневно поготову на лето, те да није неочекивано да се пар авиона у пар дана појави са проблемима које су авиони протеклог викенда имали.

"Имали смо пет принудних слетања од почетка године, иначе је то око једног месечно, али овог викенда смо имали такву ситуацију да су у два дана три авиона морали да слете због проблема те врсте. Ми смо отворени 24 сата како бисмо пружили помоћ свим капетанима који се у тим случајевима одлуче да слете на београдски аеродром", казао је Ристивојевић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. фебруар 2026.
2° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом