Рачунарски систем за унапређење упозорења на поплаве

Благовремено упозорење од поплава је веома важно, изјавио је амбасадор САД Кајл Скот приликом посете Републичком хидрометеоролошком заводу Србије поводом донације рачунарског система за унапређење упозорења на поплаве у сливу Саве.

"Не можемо све у потпуности да предвидимо или спречимо поплаве у будућности, али је важно да грађани буду благовремено обавештени", рекао је Скот који је најпре разговарао са директором РХМЗ Југославом Николићем који се захвалио на донацији.

Амерички амбасадор је казао да је дошао у Србију 2016. године, али да је уочио да су сећања грађана на поплаве из 2014. и даље свежа.

"Многи људи који се сећају 2014. знају да упозорење на поплаве није било благовремено како је могло бити. Они су сазнали за поплаве када су видели воду како тече улицама“, рекао је Скот.

Прецизирао је да се донација састоји и од опреме за мапирање, обуке експерата, као и софтвер, наводећи да је овде реч о регионалном пројекту јер се читав регион суочава са заједничким изазовима.

Рачунарски систем у вредности од милион долара, који је донирала Европска команда САД, а Ижењерски корпус америчке војске учествовао је у дизајну, представља резултат заједничких напора Владе САД и чланова Међународне комисије за слив реке Саве у Србији, Босни и Херцеговини, Словенији и Црној Гори.

"Овај пројекат ће имати велики хуманитарни значај у погледу смањења негативних последица потенцијалних поплава у сливу реке Саве и одличан је пример планирања, координарције и реализације на међународном нивоу са циљем обезбеђивања сигурнијег и квалитетнијег живота у региону", рекао је Николић захваливши се грађанима и влади САД на донацији.

Николић је истакао да ће овај систем чинити веома важну карику у упозорењу од поплава. 

"Успоставили смо систем где ће на заједничкој платформи свака од чланица Међународне комисије слива реке Сава имати у сваком тренутку метеоролошке и хидролошке податке. То је један посебан квалитет који ће бити важна алатка за упозорења и предузимање мера заштите грађана и материјалних добара", објаснио је он.

Приоритет регионална сарадња 

Систем омогућава праћење стања на реци Сава у реалном времену, што доприноси бољој одбрани од поплава.

Директор РХМЗ упознао је америчког амбасадора са статусом и организационом структуром Завода, подсетивши да метеорологија у Србији има тардицију од 1848.године.

Према његовим речима, Завод је једини орган у државном систему који је надлежан за издавање упозорење из области метеорологије.

Николић је, када је реч о међународној сарадњи, подвукао да је приоритет Завода јачање регионалне сарадње.

Када је реч о хидрологији, истакао је, да су у Србији доминантне транзитне воде, као и да је најнизводнија држава у вези река Дунав, Сава и Тиса.

Како је нагласио помоћник директора РХМЗ, експерт за хидрологију Славимир Стевановић та чињеница наметнула је потребу за што теснијом сарадњом са земљама региона.

Говорећи о просторима ретензије, објаснио је да се тренутно ради озбиљан пројекат између Хрватске и Србије и да се размишља о коришћењу ретензије између ауто-пута и Саве, Моровић.
Указао је да се тамо налазе Славонсек шуме, и да се тражи технолошко решење које ће омогућити да се део воде акумулира и касније користи.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. фебруар 2026.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом