Донаторска вечера за подршку образовању на КиМ

Прикупљено скоро девет милиона динара за подршку образовању на Косову и Метохији. Средства ће бити равномерно усмерена српским школама на целој територији покрајине. Министар просвете Младен Шарчевић рекао је на донаторској вечери да када је преузео функцију најавио да ће мисија образовања почети са Косова и Метохије, и да ће свака реформа обухватити и просторе на КиМ на којима живе Срби.

Шарчевић је на донаторској вечери у хотелу "Палас" рекао да је помоћ образовању на КиМ пре свега наша морална, законска, чак и међународна обавеза.

"Међународном резолуцијом то је нама припало и ту немамо са ким да се ценкамо. То је и обавеза, као што је и обавеза да ће свака установа на КиМ морати да буде квалитетна, као што ће морати бити квалитетна и у централној Србији", навео је министар.

Додао је да ће и на КиМ у образованим установама бити отворени електронски дневници, бити дигитализован систем, обучени директори и професори те да ће и приштински Универзитет бити "подигнут на ноге".

Шарчевић каже да су просветни радници, ђаци и студенти на Косову и Метохији жељни развоја, квалитетне наставе, те да услови које у овом тренутку Влада може да им омогући нису довољни.

"Уз оно што је тамо најприсутније, а то су редовне плате из буџета Србије и одређених трошкова преко Канцеларије за Косово и Метохију, низ ствари почев од уџбеника и свега осталог је јако потребно", рекао је Шарчевић.

Наводећи да много људи на КиМ живи само од те плате, а да је с обзиром на мали број деце, та плата мања, Шарчевић је казао да су чак и ти мали износи за људе веома значајни.

"Имамо другачији однос према школама нарочито у Метохији где су енклаве, мала одељења, где се не могу поштовати стандарди као у централној Србији и то њима и кажемо, али са друге стране, инсистирамо на квалитету рада. Зато морамо да створимо боље услове, за шта су потребни нови рачунари, електронске табле, бољи намештај", рекао је министар.

Биће још донаторских вечери 

Шарчевић верује да ће убудуће бити још донаторских вечери, а да ће након анализе прикупљених средстава саопштити јавности шта је то што је Министарство вечерас успело да обезбеди заједно са привредницима.

Владика рашко-призренски Теодосије рекао је да деца на Косову и Метохији данас живе и уче у веома отежаним условима, те да је њихово образовање примарни задатак како државе, тако и Цркве.

"На Косову и Метохији налазе се и неке од наших највећих задужбина, попут Пећке патријаршије, Грачанице..., које су некада биле једини универзитети нашег народа, у којима су се деца учила књизи и васпитавала се", казао је владика Теодосије.

Додао је да су светиње поникле на том простору места "нашег образовања, због чега је свима стало да их сачувају и у данашње време".

"И то не само као грађевине, већ и да буду у функцији, да буду места литургије, молитве, где се људи сусрећу са Богом, нашом историјом, традицијом, свим оним што нам је дато и задато и предато и што треба да очувамо и предамо будућим поколењима", навео је владика Теодосије.

Потреба за задужбинарима 

Помоћник министра просвете и организатор донаторске вечере, Габријела Грујић, казала је да данас више него икада српски народ у јужној покрајини вапи за образовањем, те да "очајнички, али достојанствено зове све остале Србе и пријатеље Срба да помогну у очувању и унапређењу нашег образовног система".

"Српски народ на Косову и Метохији подсећа на потребу да ми, као и наши преци, данас будемо задужбинари и заштитници знања, српске културе, интегритета и континуитета нашег народног бића", казала је Грујић.

На почетку вечере уприличен је пригодан културно-уметнички програм, у оквиру којег је представљена изложба "Слово ренесансе", која говори о заштити културног наслеђа на Косову и Метохији.

Једна од компанија која учествује у прикупљању средстава је "Агромеханика" из Бољевца, која производи пољопривредне машине и донирала је опрему у високом износу за Пољопривредну школу у Лешку.

Између осталих, у прикупљању средстава учествовали су НИС, компаније у производњи дрвета из ужичког региона, ЈАТ техника и Аеродром, "Универекспорт", "Бамби", "Горење", "Књаз Милош", Уникредит банка, компаније из Севојна, представници текстилне индустрије "Кластер".

Осим домаћих компанија, овом приликом одазвала се и "Конфиндустрија", Удружење италијанских компанија, које броји око 160 компанија.

Прикупљена средства биће равномерно распоређена на целој територији Косова и Метохије према анализи коју је Министарство већ урадило у образовним установама, у складу са прикупљеним средствима.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 26. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом