Црни викенд на српским путевима, како спречити удесе

Овог викенда чак шест погинулих особа на нашим друмовима. У удесу у Ковачици претходила је несрећа на новоизграђеној деоници Коридора 11 код Лајкова када је један возач слетео са пута. Заједничко за удесе, кажу стручњаци, јесте да је другачија регулација саобраћаја могла да их спречи.

Једна особа је погинула, а две су повређене када је возило слетело с пута Уб-Лајкова. Иако ова деоница није пуштена у саобраћај поједини возачи је ипак користе јер несметано на њу могу да се укључе.

Тек од синоћ патрола саобраћане полиције обезбеђује улаз на Кориодор 11 који није у функцији. 

Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја каже да инвеститор не сме возача доводити у заблуду на тај начин што ће поставити саобраћајну сигнализацију када је неки пут у функцији иако то није.

"Наиме, код нас је врло често пракса да се прво постави саобраћајна сигнализација иако је изградња неке петље или деонице пута у току а да се са лепљењем неких тракица то важење знака укине", рекао је Окановић.

Други удес код Ковачице где су погинуле три особе такође је могао да се избегне да се на време реаговало и на укрштању два пута поставио кружни ток. 

"Ради се о укрштању два државна пута, то је нажалост честа ситуација да возачи који се налазе на државном путу сматрају да имају предност и онда им морате на један врло јасан начин, другачији него иначе, ставити до знања да више нису на путу са правом првенства, а врло често је пракса у последње време да се у таквим местима изграђују кружни токови јер на други начин није било могуће зауставити тешке саобраћајне незгоде", каже Окановић. 

Још једна особа страдала је овог викенда као пешак. Лоше време, магла, падавине, слабо улично осветљење, све су то разлози да се у јесен и зиму посебна пажња обрати на пешаке у градским срединама.

Међутим, и сами пешаци треба да буду обучени пре свега у одећу која може допринети да их возачи што пре уоче а деци се, без обзира на временске прилике, обавезно препоручују флуоросцентни прслуци, кажу у Комитету за саобраћај.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 04. мај 2026.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом