Велико интересовање за ИТ

На конкурс за преквалификације у ИТ сектору, који Канцеларија за информационе технологије и еУправу организује и спроводи кроз програм Уједињених нација за развој у Србији, само у првој недељи пријавило се више од 4.000 грађана, саопштено је из Канцеларије.

Пријављивање за учешће у пројекту, у оквиру кога ће до краја године 900 полазника широм Србије бити обучено за рад на позицији програмера, биће могуће до недеље 5. новембра на веб сајту ИТ обуке. Право учешћа имају сви пунолетни грађани са минимум средњом стручном спремом.

Логика, а не знање из области информационих технологија - то је оно што се тражи од кандидата за ИТ курсеве. Најпре ће преко интернета решавати логичке тестове. Тако ће, кажу надлежни, број пријављених свести на 2.000, након чега ће уследити и други круг тестирања. Одабраних 900 полазника чека око 250 сати наставе из области програмирања и око 160 сати праксе.

"Након шестомесечних курсева, они добијају базична ИТ знања, наравно да их не можемо поредити са ИТ стручњацима који су завршили факултете, али је довољно знање да у оквиру ИТ компанија, уз сениор програмере, полако уђу у посао", напомиње Михаило Јовановић, директор Канцеларије за информационе технологије и е-управу.

Наводи пример момка који је са завршеним Економским факултетом радио као конобар, а после преквалификације нашао посао у ИТ компанији. Сумира резултате првога круга преквалификација у којем је било 100 полазника.

"Тај први круг је показао одлиучне резулотате, од тих 100, чак 94 је успешно завршило курсеве и обуке, да би чак 70 одсто њих се нашло на различитим праксама у ИТ кућама, што показује да је заинтересованост привреде за ИТ стручњаке веома велика", додаје Јовановић.

Није мала ни зарада - додаје да је просечна плата у ИТ сектору данас у Србији виша од 1.200 евра. А око половине програмера има завршен факултет, истичу упућени.

"То звучи као доста охрабрујућ податак, да не морате да завршите факултет да бисте радили у овом сектору. Посебно је важно да људи који имају завршен факултет и они који немају, заправо немају значајне разлике у плати. Добар део људи који немају завршен факултет су већ на некиначин улазили у ИТ сектор, било да су одустали од факултета и имају ту неку подлогу у ИТ образовању ипак, значајн број и даље нема", објашњава Зоја Кукић из Стартит центра.

Надлежни истичу да су преквалификације веома битне за ИТ тржиште у Србији, наводећи да тренутни извоз у том сектору доноси око 800 милиона евра годишње, а тим темпом, очекује се, кажу, да се извоз за четири године утростручи, да пређе две милијарде евра.

Преквалификације у ИТ сектору наставак су успешног пилот пројекта, покренутог на предлог Министарског савета за информационе технологије и иновационо предузетништво којим председава председница Владе Ана Брнабић, у оквиру кога је до сада 100 грађана обучено за рад на позицији млађег програмера.

Програм преквалификација покренут је са циљем обезбеђивања кадрова за индустрију програмирања која у Србији расте око 20 одсто годишње, и може да запосли више програмера него што их има на тржишту.

Процене су да у овом часу на тржишту рада недостаје између 15.000 и 20.000 стручњака из ове индустрије.

Канцеларија за ИТ и еУправу још једном позива грађане да искористе прилику и пријаве се на конкурс који ће им обезбедити да на квалитетан и свеобухватан начин, стекну знања и развију вештине за рад у најбрже растућој индустрији.

Канцеларија позива и правна лица да учествују у расписаном конкурсу, као и да за све додатне информације - услове, потребну документацију и начин пријаве - посете сајт УНДП-а, стоји у саопштењу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом