уторак, 28.03.2017, 08:00 -> 09:33
Извор: РТС
Пожари на отвореном – лако плану, а тешко се гасе
Са доласком топлијег времена, све је више радова на отвореном. Грађани често пале траву и друго растиње. Колико је то опасно, показује податак да је од почетка године у пожарима на отвореном страдало 10 особа, а повређено 18. Из Сектора за ванредне ситуације упозоравају грађане да је забрањено спаљивање остатака биљака и стрмних усева и смећа на отвореном простору.
"Колико је тешко, шта рећи осим да четири дана нисмо ишли кући, ни моје колеге ватрогасци спасиоци ни ја. Још вегетација није кренула, има доста горивог материјала, суве траве, па се врло брзо шире пожари, тако да молим стварно све наше грађане за максималну дозу опреза. Последице су стварно несагледиве, од шума које су гореле, како четинарске тако и листопадне, а изгорели су и неки објекти", каже Миљан Панчић из Одељења за ванредне ситуације у Пироту.
Ове године је у Србији било више од 5.000 пожара на отвореном. У њима је за само три месеца страдало десеторо људи, колико је настрадало у току целе прошле године. Углавном су то старији људи, који су покушали сами да се изборе са ватром.
"Ове године је поднето 15 прекршајних пријава и шест кривичних пријава у овом кратком периоду. Наравно, не треба само сектор да подноси, то може и инспекција локалних самоуправа, такође и остале инспекције имају могућност да раде по овим законима", каже Горан Николић из Сектора за ванредне ситуације.
У слабо насељеним крајевима пожар се не примети на почетку већ када захвати велику површину. Тада појединац не може да уради ништа осим да обавести ватрогасце.
"У почетку пожар можете угасити чашом воде, а касније вам треба читава бригада да то угаси, поготово када уђе у неки шумски комплекс зимзеленог ниског дрвећа, који се тешко гаси. И када је ту ветар, када оде у крунски пожари, то је заиста тешко гасити. Онда се и авијација примењује, огромна средства и велики број људи", каже Горан Николић.
Пракса показује да су најчешћи узроци пожара на отвореном људски немар и непажња. У зависности од последица, за изазивање пожара запрећене су новчане и затворске казне.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар