Удовички: Провера управа, дечје болести биће превазиђене
Министарка државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички изјавила је да је почела размена података из службених евиденција, а да ће то министарство проверавати управе општина и градова како спроводе и превазилазе дечје болести у том процесу.
Пред нама је неизвесних петнаест дана. Ми сад треба да видимо да се та размена одвија како треба у оквиру управа. Очекујемо да ће бити дечјих болести, али очекујемо и да ћемо их савладати, рекла је Удовички.
Министарка је на регионалној конференцији Управно-правни оквир земаља Западног Балкана - Нови закона о општем управном поступку, рекла да не постоји прописан начин како управе да размењују податке како би свака јединица локалне самоуправе имала слободу да пронађе одговарајући начин.
И то је велика промена. Заиста морамо да се питамо како је икоме падало на памет да тражи крштеницу или уверење о држављанству, некоме ко је дошао са личном картом, јер је то да је држављанин и да је жив већ потврђено, рекла је Удовички.
Према њеним речима, да се сада прешло само на електронску управу, можда би се наставило са истим проверама, а циљ новог ЗУП-а јесте да се промени свест о односу управе и грађана.
Удовички је истакла да нови ЗУП Србију води у Европску унију и да су сви напори министарства да се промени тај закон део реформских напора на путу ка ЕУ.
Она је нагласила да је одредба која се односи на промену понашања у управама само један корак ка пуној примени закона и да ће на том путу бити великих изазова.
Пребројали смо преко 170 других закона који морају да се ускладе са овим. Већ сад се питам да ли је задат рок сасвим реалан, рекла је Удовички.
Министарка, која је и потпредседница владе је подсетила да је главна одредница ЗУП-а проналажење баланса у односу државе и грађана.
Држава је ту да нам помогне да остварујемо циљеве, а ЗУП који смо наследили из Југославије није увек давао грађанима да знају како управе одлучују, уједначеност у поступању, а грађанска контрола је неопходна за владавину права, истакла је Удовички.
Удовички је закључила да је ових дана било занимљиво видети у медијима да се са неверицом доживљава то да држава неће тражити уверења, додајући да се у припреми закона схватило да нема објективних препрека да се та одредба не спроводи.
Док се код нас бар релација са једне и друге стране шалтера мења, у Црној Гори су одлучили да примену новог закона трећи пут помере до усклађивања са 70 других прописа.
"Не иде лако, ми смо нови закон донели још 2014. године али смо одложили примену имајући у виду управо оно што сте и ви препознали као бројне новине", каже начелница Дирекције за државну управу Црне Горе Данијела Недељковић Вукчевић.
Македонија је одлучна да од августа примењује закон у целини, искуство им говори да није све у софтверима и опремљености.
"Ми имамо сличне законе, сличне проблеме у пракси, стално мењамо законе а проблеми остају и мислим да морамо да променимо начин размишљања запослених у управи", сматра саветник у Министарству управе Македоније Југослав Георгијевски.
Хрватска као чланица Уније већ од 2010. има закон који је постепено примењивала.
"Има ту пуно проблема, од тога да у разним регистрима о истом човеку имате различите податке, то треба проверити то није увек једноставно. Али се слажем са путем којим сте ви кренули", каже Иван Корпић из Института за јавну управу Хрватске.
Међутим кажу, да најдинамичније измене законодавства почињу тек са уласком у Унију. Дотле, код нас је наредних 15 дана први и прави тест за службенике, да у складу са именом докажу да су у служби грађана.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар