Обележен светски Дан Црвеног крста и Црвеног полумесеца

Централном манифестацијом на београдском Тргу Републике обележен је светски Дан Црвеног крста и Црвеног полумесеца.

Директор Црвеног крста Србије Драган Радовановић рекао је да је та организација у претходних годину дана помогла више од 1,5 милиона грађана, било пружањем помоћи, било кроз бројне програме.

Према његовим речима, само у току прошле године у Србији се десила 21 природна непогода, у којима је помоћ Црвеног крста потражило 15.335 породица, односно око 60.000 људи.

"У оквиру програма за социјално најугроженије, подељено је 42.000 породичних пакета у 105 средина, као и 8.000 пакета на Косову и Метохији", рекао је Радовановић.

Истиче да је током прошле године највећи изазов била мигрантска криза.

"Црвени крст се у мају прошле године укључио у подршку мигрантима. Поделили смо 600.000 следовања на улазним и излазним тачкама у земљу, као и током њиховог проласка кроз земљу", рекао је Радовановић.

Директор Црвеног крста подсетио је да та организација има 12 програма обуке грађана, као што су помоћ старијима, добровољно давање крви, против насиља у школама и антитрафикинг програм, за који влада велико интересовање међу школском децом.

Поред тога, Црвени крст Србије ради и обуку страних амбасада у Београду, пре свега за пружање прве помоћи, рекао је Радовановић и додао да се та организација финансира из републичког буџета али и буџета локалних самоуправа.

Црвени крст Србије има мрежу од 183 локалне и градске организације, укључујући и 22 организације на Косову и Метохији, а у њему волонтира 60.000 људи.

На Тргу Републике у Београду представљени су сви програми Црвеног крста, а око 100 волонтера је у једном тренутку својим телима направило црвени крст.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 19. април 2026.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом