Отпуштања у јавном сектору - (не)спорни критеријуми

Рационализација у јавном сектору само што је почела, а већ се сумња на злоупотребу. Отпуштени радници жале се на непотизам, политичке привилегије, али и реваншизам руководилаца према нелојалнима. УМинистарству државне управе кажу да строга контрола инспекција гарантује да нужно отпуштање не буде и неправедно, док из синдиката поручују: покушајте да се, на основу Колективног уговора, заштитите пре него што вам уруче отказ.

После десет година радног стажа у Заводу за спорт, инжењер Небојша Џодан нашао се на списку технолошких вишкова. Каже, без најаве и без образложења.

 

"Ја сам отац троје деце, тренутно нико у мојој породици не ради. Које критеријуме, које разлоге, никада ми није објашњено", рекао је нжењер пољопривреде Џодан.

Прекобројно је још седморо запослених у Заводу. Међу њима и они који су указивали на корупцију и пријавили мобинг. Директор тврди - злоупотребе рационализације нема. Укинута су непотребна радна места.

"Нема никавог разлога за неком, како то они називају, осветом или да је неки реваншизам у питању. Ја се надам да ће колеге које имају право да се законом заштите, да ће то и учинити", рекао је директор Завода за спорт и спортску медицину Горан Бојовић.

Сумњу на злоупотребу најпре би требало да провери комисија из надлежног министарства. Брана неправедном отпуштању је бодовање на основу Колективног уговора, да се на улици не би нашли самохрани родитељи и социјално угрожени.

Оне који су говорили о корупцији, морао би да заштити статус узбуњивача. У ресору за омладину и спорт кажу - на њима је једино да усвоје систематизацију Завода.

„Републички завод за спорт и спортску медицину искључиво је самостално надлежан за рационализацију и отпуштања", кажу у ресору за омладину и спорт.

Отпуштени стоматолози у Дому здравља у Куршумлији жалили су се и на реваншизам, али и на непотизам при рационализацији. Комисија при Министарству здравља утврдила је да су критеријуми за технолошке вишкове спорни.

"Инсистирамо да се правилно избодују, а да нам министарство одговори на који начин је и ко је дозволио да се у време забране запошљавање са већ постојећим вишком стоматолога запосле још два стоматолога", каже Светлана Петровић Ђорђевић из Комисије за рационализацију стоматолога при Минситарству здравља.

Из Министарства здравља нема одговора. У Министарсву државне управе уздају се у двоструку контролу инспекција.

"Инспекције ће да проверавају случајеве код којих су донете неке негативне одлуке, на самом крају треба да дође до исплате отпремнине тако да ће и у тој фази да контролише да ли је све било урађено у складу са законом", рекао је државни секретар Министарства државне управе и локалне самоуправе Дражен Маравић.

Савет синдиката је - заштитите се пре него што вам отказ уруче. После се, кажу, мало шта се може поправити.

"Послодавци строго пазе и примењују закон с те стране поштују кога ће отпустити тако да се склопе коцкице где неће бити могућности да се ти људи правно заштите", навео је председник Савеза самосталних синдиката Србије Љубисав Орбовић.

Заштита од злоупотребе нужна је већ на старту рационализације. Јер, до краја године отказ би требало да добије 35.000 људи.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 17. јун 2024.
28° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије