Читај ми!

Епидемија малих богиња у Нишу

У Нишу је регистрована епидемија морбила, малих богиња, а највише оболелих је међу невакцинисаним особама, рекао је директор Завода за заштиту јавног здравља у том граду, епидемиолог Бранислав Тиодоровић.

Епидемиолог Бранислав Тиодоровић каже да у читавој Србији има око 350 пријављених оболелих од морбила, а само у Нишу има их око 200.

Тиодоровић је рекао да је реч о епидемији која ће на југу Србије трајати још неколико месеци, а да у северном делу земље већ јењава с обзиром на то да су се у Београду и Новом Саду морбиле појавиле још у новембру прошле године.

"Међу оболелима је 80 одсто невакцинисаних особа, а међу њима доминирају пацијенти старости између 20 и 40 година који или нису вакцинисани или су добили само једну дозу вакцине, што је практиковано од 1971. до 1991. године", прецизирао је Тиодоровић.

"Пацијенти тренутно оболели од морбила у ретким случајевима су деца и код њих су компликације ове болести опасније од саме болести. То могу бити запаљење плућа или запаљење можданица и мозга", додао је Тиодоровић.

"Епидемија морбила траје и трајаће", закључио је Тиодоровић.

Министар здравља Златибор Лончар изјавио је да је ситуација по питању епидемије малих богиња сада "под контролом" и додао да то што се сада дешава у Нишу већ дешавало и у другим крајевима.

Лончар је истакао да је држава учинила све како би подигла проценат имунизације становништва, који је сада далеко испод предвиђених 95 одсто.

"Променили смо део закона, а сваког месеца се састаје у скупштини Одбор за здравље и породицу и расправља о том проблему. Покушавамо све што је у складу са законом да допремо до грађана и кажемо им колико је значајна имунизација, а у томе очекујемо и помоћ медија", рекао је Лончар, који је у Нишу боравио поводом 115 година од отварања Пастеровог завода.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. фебруар 2026.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом