Читај ми!

Наредних година до Србије без дискриминације

Учесници скупа "Србија на путу толеранције и недискриминације: искуства Повереника за заштиту равноправности" поручили су да је у наредним годинама циљ Србија без дискриминације. Поштовање основних права вредност је не само Европе већ и свих грађана Србије, поручили су учесници.

Повереница за заштиту равноправности Невена Петрушић рекла је се морамо суочити са горком истином да у Србији и даље има дискриминације иако постоји правни оквир за недискриминацију, преноси Танјуг.

Поручила је да је циљ Србија у којој нико неће бити неједнако третиран због свог личног својства.

"Сигурна сам да сви ми који смо овде сматрамо да је пут којим Србија треба да иде пут недискриминације и толеранције. На том путу, међутим, има низ препрека", рекла је повереница.

Осврнула се и на недавно одржану "Параду поноса" и истакла да постоје показатељи по којима чак 80 одсто грађана за комшије не жели припаднике ЛГБТ популације.

Председница Скупштине Србије Маја Гојковић истакла је да је у Србији потребно јачати свест о забрани дискриминације и толеранцији.

Ипак, наше друштво сазрева и поред бројних изазова спремно је да прихвати различитости, рекла је Гојковићева.

Председница Скупштине је цитирала конвенцију УН о људским правима у којој пише да се "сва људска бића рађају слободна и једнака у достојанству и правима".

Гојковићева је истакла да је циљ да се са оваквог скупа пошаље јасна порука да сви заједно морамо да градимо друштво у којем ћемо бити једнаки без обзира на пол, старост, сексуалну орјентацију, нациналност.

Додала је да забрињава извештај поверенице о заштити равноправности из 2013. године у коме се наводи да су највише дискриминисани Роми, особе са инвалидитетом, сексуалне мањине.

Шефица преговарачког тима за вођење преговора о приступању Србије Европској унији Тања Мишчевић истакла је да поштовање основних права представља вредности не само ЕУ, већ и свих грађана Србије.

Мишчевићева је констатовала да постоји проблем у поштовању основних права постаје много већи када има озбиљних економских проблема.

"Није ово само велика и важна прича европских вредности. Ово је напоран, суштински и темељит посао до потпуног разумевања да је забрана дискриминације заштита сваког од нас појединачно, чак и када смо већина, јер с времна на време сви постајемо мањина", закључила је Мишчевићева.

Лука Бјанкони из Делегације ЕУ у Србији рекао је да се све државе чланице сусрећу са дискриминацијом баш као и Србија.

Сматра и да кампање и спровођење разних обука могу да допринесу да се дискриминација смањи.

"Држава не би требало да буде једини промотер за заштиту равноправности, улогу у томе имају и цивилно друштво и медији", нагласио је Бјанкони.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 23. април 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом