Прве немачке дипломе за ђаке у Србији

Око 270 ученика из седам одабраних школа у Србији добило је прве немачке језичке дипломе (ДСД, Deutsches Sprachdiplom), признате и на немачком говорном подручју.

Учење немачког у одабраним школама међу којима је и једна основна школа, спроведено је на основу раније потписаног меморандума о разумевању, преноси Танјуг.

Дипломе су на свечаности у резиденцији амбасадора Немачке у Београду Хајнца Вилхелма добили ђаци Основне школе "Дринка Павловић", "Краљ Петар Први", Зрењанинске гимназије, Филолошке гимназије у Суботици, Карловачке гимназије, Гимназије у Чачку и школе у Јагодини.

Министар просвете Срђан Вербић, честитајући директорима школа и ученицима, рекао је да наша деца јако добро знају шта ће им у будућности требати, иако смо склони да потцењујемо оно што ученици знају и што траже.

"Само на енглеском и на кинеском има више књига него на немачком језику", рекао је Вербић и поручио да свим заинтересованим ученицима треба омогућити да уче језик, спајајући лепо и корисно.

Амбасадор Вилхелм изразио је задовољство што је последњих година све више деце у Србији која уче немачки.

"Осим политичких, постоје и економски односи, али најважнији су међуљудски односи", рекао је амбасадор Вулхелм и навео да га радује што се немачко-српски односи развијају и у области језика.

Ђаци, чије су дипломе на свечаности преузели директори школа, добили су серитфикате ДСД А2 и ДСД Б1, који одговарају нивоима Заједничког европског оквира.

Директор београдске ОШ "Дринка Павловић" Урош Момчиловић рекао је Танјугу да у тој школи од 1. до 4. разреда деца имају немачки четири часа недељно, а касније по три часа.

Испит су полагали у осмом разреду, у марту рекао је Момчиловић и навео да око 50 одсто ђака те школе учи немачки.

Испит је базиран на школском програму и спроведен је само у школама које су заједно одабрале српска и немачка страна, речено је на свечаности.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 17. април 2026.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом