недеља, 31.08.2014, 08:29 -> 09:05
Нова правила за нове бруцоше
За други уписни рок на државним факултетима је остало око 5.300 места. Највише их је на Универзитету у Новом Саду - око 1.600, а најмање на Универзитету уметности - 19. Будуће бруцоше сачекаће и нове законске одредбе, јер измене Закона о високом образовању следеће недеље улазе у скупштинску процедуру.
У септембарском уписном року је два одсто места намењено нашим грађанима који су школу завршили у иностранству, полазницима програма "Свет у Србији", Ромима, особама са хендикепом.
У јулу је највеће интересовање владало за инжењере свих профила. Тако је на Рударско-геолошком факултету остало само једно слободно место.
"Рударско инжењерство постаје такође веома атрактивно због великог броја страних компанија које су сада присутне овде у Србији и баве се истраживањима", каже Иван Обрадовић, декан Рударско-геолошког факултета у Београду.
Међу младима су и даље популарне медицинске науке.
"Постоје писма и молбе да се ова листа прошири. Оно што сваке године чинимо да се у оквиру акредитационе квоте можда пронађе начин да се та листа повећа за одређен бој места", каже Небојша Лалић, декан Медицинског факултета у Београду.
Нове бруцоше ће сачекати и нови програми на српском и енглеском језику.
"На студије на енглеском језику студенти се уписују искључиво у септембру. Тако да очекујемо да се и та места попуне", истиче Владимир Бумбаширевић, ректор Универзитета у Београду.
И на високим школама струковних студија има око 5.000 слободних места. Највише их је у школама које образују васпитаче и економске стручњаке.
Измене и допуне Закона о високом образовању треба да се нађу у скуштинској процедури у уторак.
Ако буду усвојене, обезбедиће додатне две године за завршетак факултета "вечитим студентима", једноставнију нострификацију диплома, а границу за буджетске студије ће оставити на 48 бодова.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар