Читај ми!

УНС тражи податке о бомбардовању РТС-а

Удружење новинара Србије позвало је Министарство одбране и Војнобезбедносну агенцију да учине доступним све чињенице битне за утврђивање одговорних за убиство 16 радника РТС-а у НАТО бомбардовању 1999.

Удружење новинара Србије је поводом 15. годишњице убиства радника РТС-а, која се навршава у среду, 23. априла, саопштио да подржава и цени досадашњи рад Комисије за истраживање убистава новинара.

УНС додаје да очекује да ће Комисија имати кључну улогу у расветљавању свих околности у којима се тај злочин догодио, преноси Бета.

Бомбардовањем РТС-а 1999. године установљена је, упозорава УНС, пракса употребе војне силе против медија у међународним сукобима, упркос томе што су они цивилни објекти и не смеју бити сматрани за војни циљ.

УНС у саопштењу истиче да су све значајне глобалне организације за заштиту људских права осудиле убијање цивила у РТС-у, а да "Амнести интернешенел" намеран напад на зграду РТС-а као цивилни објекат и убијање 16 медијских радника сматра ратним злочином.

УНС такође подсећа да је Европска федерација новинара (ЕФЈ) на Скупштини у Београду 2011. позвала своје чланице да се придруже УНС-у и СИНОС-у (Синдикат новинара Србије) у обележавању 23. априла, Дана сећања на 16 медијских радника убијених у НАТО бомбардовању РТС-а.

У ноћи између 22. и 23. априла 1999. године у 2.06, у НАТО бомбардовању зграде РТС-а у Абердаревој улици у Београду страдало је 16 радника те медијске куће.

Бивши директор РТС-а Драгољуб Милановић осуђен је 2002. на 10 година затвора зато што није поштовао наређење Владе СРЈ и није изместио људе и технику из објеката у Абердаревој и Хиландарској улици.

Челници НАТО-а тврдили су да је напад био оправдан износећи контрадикторна објашњења. Специјална комисија Хашког трибунала, која је испитивала и случај бомбардовања РТС-а, није предложила Тужилаштву у Хагу да покрене кривични поступак.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 07. јул 2025.
32° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом